Beni hatırla
 Formula 1’in en hızlı pistinde, en iyi motoru daha da iyi hale getiren Mercedes ile Hamilton, çok rahat bir zafere ulaştı. Ferrari’nin de güncellemelerle bir önceki jenerasyon Mercedes motorunu yakaladığı yarışta, Rosberg’in motor sorunuyla kalması Hamilton’ın ekmeğine yağ sürdü.

Belçika’da Rosberg ve Vettel’in patlayan lastiklerinin ardından, Pirelli ve FIA Monza öncesinde, minimum lastik basınçları ile ilgili limiti biraz daha yükseltti. Takımlara yollanan teknik direktif nedeniyle yükselen limitler, özellikle yarışın sonunda Mercedes’in başını ağrıtacaktı.Ferrari ve Mercedes´te güncellemeler...

İtalya’ya Mercedes kalan motor güncelleme haklarının hepsini kullanarak geldi. Aslında bu versiyon motora geçiş biraz erken olsa da, gittikçe artan Ferrari tehdidine karşı, bu sezonu nispeten daha garanti gören Mercedes 2016 versiyon motor için baz olacak üniteyi, pite erken sürmek istemişti. Mercedes motorun yanma odasının şeklini biraz değiştirmiş ve Petronas’ın yeni ürünü olan benzinle beraber, çok daha verimli bir noktaya ulaşmıştı. Öyle ki, Mercedes’in motoru maksimum modda (+40beygir) kullanıldığına inanılan ilk antrenmanda, gümüş oklar rakiplerinden tam 1.5 saniye öndeydi.

Ama hafta sonunun kalanında, motor, o maksimum güç modunda kullanılmadı. Ayrıca Cuma günü Rosberg’in motorunda saptanan sıra dışı vibrasyon nedeniyle, Alman pilot, beş yarışı tamamlamış olan bir önceki versiyon motora dönmek zorunda kaldı.

Ferrari de kendi evindeki yarışa, yanma odasında güncelleme yaparak (+20 bg) geldi. Bu güncellemenin, Mercedes’in bir önceki versiyon motorunu güç olarak yakaladığına inanılıyordu.

Sıralama turlarında Hamilton, hiç zorlanmadan polü alırken, yanında sürpriz bir isim, Raikkonen vardı. Fin pilot, Çin 2013’ten sonra ilk defa ilk çizgideydi ve Vettel ile Rosberg’i, az farkla da olsa geçmeyi başarmıştı. Öndeki Mercedes ve Ferrari’lerin ardında, Williams ile Massa ve Bottas, Perez, Grosjean, Hulkenberg ve Ericsson yer aldı.

Motorun her şey demek olduğu bu pistte pek bir şey yapamayacaklarını bilen Red Bull, Toro Rosso ve McLaren kampları ikişer motor değiştirerek, sene sonuna dek kullanabilecekleri yeni ünitelere kavuştular. Tabi toplamda ortaya çıkan 168 sıralık grid cezası da, tarihe geçti diyebilirim. McLaren pilotları, düzlüklerin yarısından sonra ERS gücünü kullanamadıkları için, yaklaşık 200 bg ve 2.6 sn gerideydiler öndeki otomobillere karşı.

Formasyon turunun başlamasından hemen önce, FIA yetkilileri Mercedes ve Ferrari’nin lastik basınçlarını ölçtü. Ferrari’de sorun yoktu, ama Hamilton’ın sol arka lastiği 0.3, ölçümü kısa bir süre sonra yapılan Rosberg’in sol arka lastiği ise 1.1 psi, minimum basıncın altındaydı. O an için kimse bu durumu bilmese de, yarışın startı için her şey hazırdı.Tifosiler için startta şok!

Kırmızı ışıklar söndüğünde Hamilton iyi bir kalkışla yerini korurken, Raikkonen’in birkaç saniye hareketsiz kaldıktan sonra kalkabilmesi, tribünlerden korkunç bir uğultu çıkmasına neden oldu. Ferrari’nin iki otomobille taktik yaparak Mercedes’i avlayabileceğine dair senaryolar, daha ilk sanye içinde çöp gitmişti. Tam olarak itiraf etmese de, Raikkonen’in kendi hatası nedeniyle otomobilin anti-stop etme moduna geçtiği anlaşılacaktı. Böylece ilk şikana lider girme hayalleri kuran Tifosiler, bir otomobillerini ilk şikanda sonuncu olarak izlediler.Vettel ilk şikanda Hamilton’ı zorladı, ama şampiyon lideri otomobili iyi konumlayarak ilk sıradaki yerini korudu. Rosberg, Raikkonen’in etrafından dolaşmak zorunda kalınca, Massa, Bottas ve iyi kalkan Perez’e geçildi. Ericsson’un ilk şikanda yarattığı olayda çarptığı Grosjean ve ilk şikanı kesmek orunda kalan Maldonado, daha ikinci tur bitmeden yarışa veda edecekti. Bu, Lotus’un bu sene ikinci turu bile tamamlayamadığı üçüncü yarıştı. Gerilerden harika kalkan Button, Alonso ve ilk turda altı sıra kazanan Ricciardo; ilk onun sınırına dek gelmişlerdi.

Hamilton önde, yavaş yavaş arayı açarken, Raikkonen yedinci turun sonunda dokuzuncu sıraya kadar tırmandı. Beklenti tek pit-stop şeklindeydi ve o tek pit-stopta, Mercedes yine Williams’ı avladı. Rosberg, 18. turda pite daldı. Lastik aşınması Mercedes’ten fazla olan Williams, o kadar erken pite girmeye cesaret edemeyince, Rosberg tek bir hamle ile hem Bottas hem de Massa’yı geçmiş oldu. Bu sırada Hamilton, 11 saniye farkla liderdi.Mercedes, Rosberg’in sert lastikteki temposuna bakarak, Hamilton’ın pit zamanına karar verecekti. 25. turda Vettel, bir tur sonra da lider Hamilton pite geldi. İngiliz pilot, Alman rakibinden tam 18 saniye daha hızlıydı. Ferrari, Raikkonen’i belki ideal zamandan iki tur daha fazla pistte tuttu. Kimi, bu nedenle pit çıkışında Ericsson ve Hulkenberg’in ardına düşecekti. Ama bu iki turda Rosberg’e zaman kaybettirerek, Vettel’in kritik bir beş saniyelik fark açmasını sağladı.  Perez ile Ricciardo ise altıncılık için çekişiyordu.


Hamilton´a tuhaf mesaj!

Son beş tura kadar Hamilton, adeta gezindi. Ama kendisine aniden ‘Soru sorma, sadece sıralama turlar modunda maksimum hızda turlar at’ diye bir talimat geldi telsizden. 22 saniye farkla galibiyete giden pilota, bu kadar zorla’ denmesinin sebebi neydi?Mercedes, lastik bacınsı düşük olduğu için inceleme altında olduğunu öğrenmişti. Gelebilecek teorik bir zaman cezasına karşı, arayı olabildiğince açmak istiyorlardı. Hamilton, gerçekten son turlarda üç saniye daha fark açarak yarışı Vettel’in 25.042 sn önünde ilk sırada bitirdi. Kendilerine 25 saniye zaman cezası verilse bile, kazanabilirlerdi.

Öte yandan son turlarda, belki de fazla bir iyimserlikle eski motoruna rağmen Vettel’e saldıran Rosberg, son iki turda patlayan motoruyla bu sene ilk kez yarış dışı kalmış oldu. Böylece podyumun son basamağı, son turlarda Bottas’a direnmek zorunda kalan Massa’ya gitti. Raikkonen, startta yaptığı hatadan sonra ancak beşinci olabildi. Force India’dan Perez ve Hukenberg’i, harika bir yarış çıkartan Ricciardo, Ericsson ve Kvyat izlediler.Neticede inceleme altında olan Mercedes için herhangi bir ceza çıkmadı ve bu da beni hiç şaşırtmadı. Lastik basıncı minimum limiti ile ilgili sportif & teknik yönetmelikte herhangi bir yaptırım ve ceza yoktu. Yani takımlara yollanan teknik direktife göre bu konu değerlendirildi. Ancak teknik direktifler Teknik Yönetmeliğin tam bir parçası değil; daha çok takımlara açıklama yapmak, yani yön göstermek için kullanılıyor.

Öte yandan sportif yönetmelikte şöyle bir ibare var: ´Takımlar otomobillerin kurallara uygunluğunu her an sağlamakla yükümlüdür´. Kurala uymayan otomobilin avantaj sağlanmadığına dair bir savunma yapılması geçerli değildir. Yani kurala uygun değilsen, avantaj sağlasan da sağlamasan da cezaya katlanırsın demek bu. Ancak dediğim gibi bu konu net şekilde yönetmeliğe (cezası ile beraber) yazılmadığı için, FIA komiserleri Hamilton’a bir ceza veremedi. Muhtemelen ihlali dayandıracak bir madde bulamadılar. Bu, her zaman böyledir. Takımlara uymazlarsa alacakları cezayı net olarak yazıp ilan etmezsen, onlar da senin kuralının (veya tavsiyenin) etrafından dolaşır.

Kısacası, İtalya GP’si Mercedes’in çok net ve üstün performansına sahne olsa da, tartışmayla bitti. Bakalım Singapur’un caddeleri, bize neler getirecek?

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport