Beni hatırla
 Avusturya’da pol Hamilton’a, zafer takım arkadaşı Rosberg’e gitti. Aslında Hamilton, hafta sonu boyunca sadece Q3’te Rosberg’ten daha hızlı gözükmüştü. Ama elbette en kritik anda rakibin geçmesi, ona kritik bir pol pozisyonunu kazandırdı.

Sıralamada üstünlük Hamilton´da...

Avusturya’ya iyi bir güncelleme paketi ile gelen Williams, düzlüklerde Ferrari’den çok hızlı olsa da, tur zamanı olarak kırmızı otomobiller iyi bir seviyedeydi. Soğuk hava şartlarından ötürü, gerçek sıralama turundan önce en az bir zaman turu, lastikleri ısıtmak için kullanılıyordu. Q3’teki ilk haklarda Hamilton, Rosberg’i geçmeyi başardı. Ancak iki pilot da, hafta sonu boyunca sıkıntı yaşadıkları frenlerinden ötürü, ikinci turlarında pist dışına taşınca, ilk çizgideki sıralama değişmemiş oldu.Vettel, bu kısa pistte Mercedes’in 0.4 sn gerisinde kalsa da, üçüncü sırayı almayı başarırken, takım arkadaşı Raikkonen Ferrari pitinin yaptığı zamanlama hatası nedeniyle trafikte kalınca, Q1’de elendi.  

Taban, difüzör, arka kanat, arka fren soğutma boruları ve sidepod kanatçıklarında güncelleme yapan Williams’ta Massa dördüncü, Bottas ise altıncı oldu. Aralarında sezonun en iyi Cumartesi gününü geçiren Hulkenberg (Force India) vardı. Sezonun ilk büyük güncellemesini piste süren Toro Rosso’da Verstappen, Kvyat’ın önünde yedinci sırayı aldı. İyi iş çıkartan Nasr ile Grosjean, ilk onu tamamladılar.Starttan finişe Rosberg...

Startta, yarışın adeta kaderi değişti. Mercedes’in sonradan keşfedeceği bir motoro sorunuyla Hamilton kötü start alınca, Rosberg ilk sıraya çıktı. Yarıştan sonra yapılan testlerde, aynı sorunu simüle eden Mercedes, Hamilton’ın otomobili kaldırmasının bile büyük bir başarı olduğunu görecekti. Vettel, Massa, Hulkenberg, Verstappen ve Bottas, gri otomobilleri izlediler ilk sektörde.

Sonrasında bir anda ortalık karıştı.İkinci virajın çıkışında düzlükte patinaj yaşayınca, aniden otomobilin kontrolünü kaybeden Raikkonen, sol taraftaki bariyerlere gömülürken, beraberinde eski takım arkadaşı Alonso’yu da götürdü. Hatta McLaren, Ferrari’nin üstüne çıktı ve Raikkonen’in kafası gerçekten az bir farkla McLaren’den kurtuldu. Ucuz atlatılan bu kazayla beraber güvenlik aracı devreye girdi.

Güvenlik aracı sonrasında Rosberg, Hamilton ve Vettel ile arayı açmaya başladı. Massa, bu üçlünün temposundan uzaktı. 11. turun sonunda, ilk üç pilot beş saniye içindeydi hala. Bir türlü Hulkenberg’i geçemeyen Bottas, nihayet 25. turda amacına ulaştı. Ama Force India, karşı hamle ile Hulk’u pite aldı. Bottas bir tur sonra pitten çıktığında, Hulkenberg yine öndeydi.Mercedes, Vettel tehdidine karşı 33. Turda Rosberg’i pite aldı. Hamilton ise iki tur daha pistte tutuldu ve daha yavaş bir pit-stop nedeniyle, ikilinin arası açıldı. Siniri bozukluğu içindeki Hamilton, ayrıca pit çıkış çizgisini ihlal ettiği için beş saniye ceza alacaktı.

Ferrari Vettel’i 36. turda içeri aldı. Ancak sağ arka lastiğin sıkışan bijonu nedeniyle ekstradan 10 saniye kaybedilince, Massa üçüncü sıraya çıktı. Tecrübeli Massa, yarışın sonlarına doğru arayı kapatan Vettel’e direnerek, podyuma çıkmayı başaracaktı.Önde Rosberg, zorlanmadan damalı bayrağa kadar Hamilton’ın önündeki liderliğini korudu ve son dört yarıştaki üçüncü zaferini aldı. Vettel’in ardında Bottas ve Hulkenberg vardı.

Maldonado ve Verstapen’in yedincilik savaşı, zaman zaman nefes kesti. Lotus pilotunun 320 km/s ile kopan otomobilini kontra ile pistte tutması, yarışın en heyecan verici anlarından birisiydi. Sonuçta Pastor, uğruna çok uğraştığı yedinciliği kapmış oldu. Günün son puanları ise Perez ve Ricciardo’ya gitti.Çok heyecanlı bir yarış olduğunu söyleyemeyeceğim Avusturya GP’sinde, Raikkonen ile Alonso’nun kazasında ilk anda, heyecanla Ferrari’yi Marussia olarak anons ederek sezonun önemli hatalarından birisini yapmış oldum. Bunun için de kusura bakmayın lütfen. Silverstone’da görüşürüz…


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport