Beni hatırla
 
Sezonun dördüncü yarışında üçüncü zaferini alan Lewis Hamilton, bu kez Ferrari tehdidine karşı çalışmak durumunda kaldı. Öyle ki, yarış bir tur daha uzun olsa veya Ferrari zarlarını daha erken atsa, zafer Kimi Raikkonen’e gidebilirdi.

Sıralama turlarında Hamilton’ın polü alması sürpriz olmadı. Onun seviyesinde bir pilotun yeteneği, en iyi otomobil ve maksimum seviyede kendine güvenle bir araya geldiğinde, ortaya yenilmesi çok zor bir tablo çıkıyor.

Bahreyn’in sıralama turlarında, Ferrari tehdidi karşısında Mercedes, kendisini lastik saklamak zorunda hissetti. İşte bu noktada Q2’de (yarışa başlayacağı) lastikleri zorlamak istemeyen Rosberg, Q3’te kullanılmış lastiklerle attığı ilk hakkında ritim tutturamadı. Böylece Hamilton’ın polünün ardından, ikinci sıra Rosberg yerine Vettel’e gitti. Hamilton Bahreyn’deki ilk polünü alırken, Vettel 0.4 sn farkla iki Mercedes’in arasında yer aldı.Ferrari’nin yine bir tam turda lastik ısıtamaması nedeniyle Raikkonen, ancak dördüncü olabildi. Bir kez daha Vettel, problemli bir otomobille Raikkonen’e göre daha iyi başa çıkmıştı. Williams ile Bottas ve Massa üçüncü çizgide yer aldılar. Onları dört farklı takımın pilotları Ricciardo, Hulkenberg, Sainz ve Grosjean izledi. McLaren ile Alonso, 14. olarak bu sene ilk kez McLaren’i Q2’ye taşırken, Button ERS sorunuyla tur atamadı.

Pirelli Bahreyn’e yumuşak ve orta hamurları getirmişti ve bu iki hamurun arasında neredeyse 1.5 sn / turluk bir fark vardı. Jenson Button’ın ERS hibrid sistem sorunu, neredeyse otomobildeki her şeyin değişmesine rağmen giderilemedi ve 2009’un şampiyonu yarışa katılamadı.Starttan itibaren Ferrari-Rosberg kapışması...

Startta Hamilton yerini korurken, Vettel ile kapışan Rosberg, ilk sektörde Raikkonen’e geçilmekten kurtulamadı. Lider Hamilton, ilk turun sonunda 1.4 sn fark yarattı ve DRS mesafesinden kurtuldu. Arkada, gece karanlığında kıvılcımlar çıkartan otomobilleriyle Vettel, Raikkonen ve Rosberg arasında muhteşem bir çekişme başladı. Ferrari’nin hızı yüzünden, Mercedes yarışta normalden daha ufak fren soğutma borularını takmak zorunda kalmıştı. Dolayısıyla daha ilk turdan itibaren, Mercedes pilotları fren ısı ve aşınması hakkında uyarılar almaya başladı pit duvarından. Öndeki dörtlünün ardında Bottas, Ricciardo (Massa formasyonda sorun yaşayınca yarışa pitten başlamıştı), Grosjean, Hulkenberg, Ericsson ve Sainz vardı.Rosberg´e karşı Ferrari´ler...

İki Ferrari, Mercedes’ten kopup gidecek kadar hızlı değildi ve üçlü çekişme, arayı açmak üzere Hamilton’ın işine yarıyordu. Rosberg, dördüncü turda neredeyse bir sektör boyunca mücadele ettikten sonra Raikkonen’i geçti. Bu Mercedes pilotunun, yarışta defalarca yapmak zorunda kalacağı bir şeydi.

Birkaç tur denedikten sonra Vettel’e nadir hatalarından birisini yaptıran Rosberg, ikinciliği aldı. Ama bu sırada Hamilton beş saniye öndeydi ve Rosberg’in Q2’de kolladığı lastikleri Ferrari ile kapışırken çoktan bitmişti. Bu sayede Ferrari, Rosberg farkı açamadan 13. turda 2.5 sn gerideki Vettel’i pite aldı. Ferrari’nin pit süresi de Mercedes’ten hızlı olunca, bir tur sonra pite gelen Rosberg, Vettel’e geçilmiş oldu.

Rosberg önce pite alınınca, bir tur daha geç içeri giren Hamilton, bir de lastik değişiminde zaman kaybedince, pit çıkışında Vettel’den sadece metrelerle öndeydi.Üç büyük isim, ilk viraja neredeyse beraber girdiler. Bu arada fırsattan yararlanan Rosberg ,ikinci kez Vettel’i geçmiş oldu. Sebastian pite girmeden evvel onun bir saniye arkasında olan ve daha hızlı gidebileceğini söyleyen Raikkonen; takım arkadaşına göre dört tur daha pistte kaldıktan sonra içeri girip orta hamuru taktı. Fin pilot, Vettel’in 10 saniye ardında yarışa dönse de, tur başına yarım saniye farkla arayı kapamaya başladı. Sert lastiklerle Kimi, harika bir denge yakalamıştı.Raikkonen iş başında...

Orta bölümde Hamilton yavaş yavaş arayı açtı ve Vettel, yarıştaki ikinci hatasını yaptı ve pist dışına taştı. Ferrari, Alman pilotunu 32. turda Rosberg’in beş saniye arkasındayken ikinci kez pite aldı. Bu sırada Raikkonen, hatasız ve istikrarlı turlara devam ediyordu.

Hamilton’ın gittikçe daha çok ısınan frenlerle pite girmesinden ve bu nedenle lastiklerin değiştirirken sıkışmasından korkan Mercedes, Rosberg’i korumak yerine lider Hamilton’ı daha önce pite aldı. Rosberg aşınmış lastiklerle Ferrari’ye göre, iki tur daha pistte kalınca Vettel, yine öne geçmiş oldu. Rosberg için dejavu zamanıydı. Ama Alman pilot, bir tur sonra, bir kez daha pist dışına taşan Vettel’i üçüncü kez geçti. Bu arada liderliğe çıkan Raikkonen, yola devam ediyordu.Hamilton yedi saniye öndeydi Rosberg’ten. Ancak Alman pilotun Ferrari ile tam dört kez didişmesi, frenlerini gerçekten bitirmişti. Frenler, telemetre sisteminde arıza veriyordu.  Bu arada Vettel, son pist dışı ziyaretinde ön kanadına hasar verdiği için pite girmek zorunda kaldı ve yarışın sonuna kadar bir daha geçemeyeceği Bottas’ın ardına düştü.Raikkonen 17 tur kala pite girerek yumuşak lastikleri taktı. Fren sorunu yaşayan Rosberg, 19 sn öndeydi. Fin pilot, büyük bir hızla avına doğru atıldı. Raikkonen öyle büyük bir hızla arayı kapatıyordu ki, Rosberg’i çabuk geçerse Hamilton’a da saldırabilir gibiydi. Üç tur kala Ferrari, Mercedes’i yakaladı. Bu kez Rosberg, av konumundaydı. Ancak Mercedes’in frenleri neredeyse tamamen bitince, Raikkonen ilk virajda dşarı taşan Rosberg’i çok rahat geçti.Ferrari zarları başka türlü atsaydı...

Son tura başlarken Hamilton’ın frenleri de aynı arızayı bildirdi pite. Ama İngiliz pilot, 3.3 sn farkla yarışı kazandı. Raikkonen dördüncü başladığı ilk bölümde kendisinden daha yavaş gözüken Vettel’in ardında vakit kaybetmese veya Ferrari son pitte Raikkonen’i iki tur evvel içeri alsa, Kimi kırmızı otomobiliyle kazanabilirdi; ama olmadı.

Podyumdaki Rosberg’i Bottas, Vettel, finişi geçince motoru patlayan Ricciardo, Grosjean, Perez, Kvyat ve pitten başladığı yarışı onuncu bitiren Massa izledi.

Bahreyn güzel bir yarışa sahne oldu. Mercedes ve Ferrari’nin kapışmalarını, Raikkonen’in kazanma çabasını anlatmak keyifliydi. Darısı diğer yarışların başına… 

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport