Beni hatırla
 
Petrol Ofisi Türkiye GP’si öncesinde, maddi sorunlar nedeniyle gridin sempatik takımı Super Aguri’nin Formula 1’den çekilmesi üzüntü yarattı. Artık 20 otomobillik olan F1 padokunda, yarıştan önce konuşulan İstanbul Park’ın Ferrari’ye daha uygun olduğuna dair düşüncelerin doğruluğu 58 turun sonunda kanıtlanmış oldu.

Öncelikle orta seviyede bir downforce kullanımını gerektiren ve hızlı bir pist olan İstanbul Park’ta, Ferrari’nin tıpkı Barcelona’da olduğu gibi McLaren’den daha avantajlı olması zaten beklenen bir durumdu. Buna rağmen sıralama turlarında, özellikle McLaren’den Heikki Kovalainen’in çok iyi bir performans gösterdiğini belirtmek gerek. Kovalainen, Barselona’daki ciddi kazasından sadece iki hafta sonra, Hamilton’dan fazla benzin taşımasına rağmen takım arkadaşını geçmeyi başardı sıralama turlarında.

İstanbul Park’ın artık uzmanı sayılan Massa, Cuma günü Raikkonen vites kutusu problemi nedeniyle zaman kaybederken otomobilini çok iyi ayarladı ve sıralama turlarının son bölümünde, attığı iki kusursuz turla pole pozisyonuna yerleşti. Massa’nın ardında, Kovalainen, Hamilton ve Raikkonen yer aldılar. Çok kullanılmadığı için tozlu olan start düzlüğünde, gridin sol tarafındaki pilotların tutunma problemi yaşayacağı açıktı.

Start anında Massa’nın yerini korumasının yanında, Hamilton’ın ikinciliğe yükselmesi önemli bir hamle oldu. İç taraftan kalkan Raikkonen, ilk virajda Kovalainen’e arkadan dokununca hem vatandaşının lastiğini patlattı, hem de Alonso ile Kubica’ya geçilerek çok önemli iki sıra kaybetti. Startın kaybeden isimlerinden birisi, İstanbul park’ta üst üste üçünce sene ilk viraj kazasına karışan Giancarlo Fisichella oldu. Tecrübeli İtalyan pilot, en arkada olmasına rağmen büyük bir süratle Williams’tan Nakajima’nın üstüne çıktı.

İlk pit-stopa kadar olan bölümde, öndeki Massa ve Hamilton yavaş yavaş arayı açtılar. Raikkonen, ilk turlarda Alonso’yu geçip Kubica’nın peşine takıldıysa da, BMW’nin ardında kalınca öndeki ikilinin arayı açmasını seyretmek zorunda kaldı. Hamilton 16. turda pite yönelip çok az benzin alınca, İngiliz pilotun ulaştığı hızın üç pit-stop stratejisi olduğu anlaşıldı. 2007’de bu pistte sağ ön lastiğini patlatan Hamilton, antrenmanlar esnasında yine aynı lastikte aşırı ısınma sorunu yaşayınca, Bridgestone takıma üç pit-stop yapılması yönünde bir tavsiyede bulundu. Aynı otomobille yarışmasına rağmen, sürüş stili ve ayarları nedeniyle Kovalainen, benzer bir sorun yaşamamıştı oysa ki.

Massa Hamilton’dan üç tur sonra pite yöneldi. Bu arada ilk bölümde Kubica’dan iki tur fazla atan Raikkonen, böylece rakibi geçip öndeki ikilinin peşine takıldı. Hamilton’ın agresif üç pit-stop stratejisinin işe yarayabilmesi için İngiliz pilotun çok hızlı turlar atması gerekiyordu. Hamilton, bu nedenle, takımın tavsiyesine uyarak yarışın 23. turunda, bu seneki en güzel ataklardan birini yaprak 12. virajda Massa’yı geçti. Bu atağın ardından önü açılan Hamilton farkı artırsa da, Ferrari pitinden Massa’ya strateji sayesinde yarışı kazanacaklarına dair bir bilgi verildi. Kendisine yedi saniyenin üzerinde bir fark yaratan Hamilton 32. turda ikinci kez pite girdi. Buna karşılık Ferrari’de Massa 37, Raikkonen ise 40. turda ikinci ve son pit-stoplarını yaptılar.

Sıralama turlarında takım arkadaşını geçmesinin zor olduğunu gören ve ayarlarından çok da memnun olmayan Raikkonen, iki bölümde de Massa’ya oranla ağır depoyla yarışıp rakibin strateji ile geçmeye çalıştı aslında. Ancak Massa’nın ilk bölümde Raikkonen gerideyken açtığı fark, ona yarışın sonuna kadar yetecekti.

Hamilton, üçüncü pit-stopu öncesinde yine çok hızlı turlar atmak zorundaydı. İngiliz pilota, telsizden pitten önceki son üç turu ‘sıralama turu hızında’ atması söylendi. Hamilton, 45. turda yarıştaki son pit-stopunun ardından, yarışa Raikkonen’in önünde dönmeyi başardı.
Böylece bitime 13 tur kala podyum şekillenmiş oldu. Her ne kadar Raikkonen, Hamilton’ı finişe kadar zorlasa da, rakibine atak yapabilecek kadar yaklaşamadı.

Bu arada yarışın üçte ikilik bölümünde Bridgestone’un daha yumuşak olan lastiğini kullanabilen tek takım Ferrari idi. F2008, özellikle arka lastiklerini McLaren veya BMW’ye oranla daha uzun süre koruyabildiği için, Ferrari pilotları yumuşak lastikle yarışma lüksünü kullandılar. Buna karşılık üç pit-stop yapan Hamilton, ancak 13 turluk son bölümde yumuşak lastiklerini kullanabildi.

Podyum mücadelesinin gerisine göz attığımızda, Kovalainen’in ikinci turda pite girerek lastik değiştirip geriye düşmesinin, yarışa büyük bir heyecan kattığı görüldü. Ancak McLaren, bu plansız pit-stopa rağmen lastik durumu yüzünden Fin pilotu, kalan bölümde tek pit-stop yapma stratejisine döndüremedi. Puan mücadelesinin dışında kalan Kovalainen, yarışın en çok geçiş yapan pilotu olarak seyircilere heyecanlı anlar yaşattı.

BMW’de Kubica, hafta sonu boyunca takım arkadaşı Heidfeld’den daha hızlıydı. İlk pit-stoplarda Raikkonen’e geçilen Polonyalı pilot, dördüncülüğünü yarışın sonuna kadar korudu. Kubica’nın aksine ilk bölümde iki sıra birden kazanan Heidfeld, dokuzuncu başladığı yarışı beşinci sırada bitirdiği için oldukça mutluydu. Bu sonuç BMW’nin takımlar şampiyonasındaki ikinciliğini korumasını sağladı.

Gelişim kaydetmeye devam eden Renault R28 ile Alonso, ilk üç takımın ardından gelen isim oldu. Yarışa 17. sırada başlayan Piquet ise, 15. sırada kalarak hayal kırıklığı yarattı.

Sezonun istikrarlı isimlerinden Mark Webber, bu seneki üçüncü yedinciliğini İstanbul Park’ta kazandı. Takım arkadaşı Coulthard ise, önden kayma sorunundan şikayet etti ve yarışı puan barajının hemen dışında, dokuzuncu sırada bitirdi.

Nico Rosberg, bir kez daha Williams FW30’undan maksimum performansı çıkardı. Ancak otomobilin hızı, sekizincilikten ötesi için yeterli değildi. Takımın diğer pilotu Nakajima ise Fisichella’nın kurbanı oldu.

Toyota’da Jarno Trulli startta üç sıra kaybedip trafiğin içinde kaldığı için, Timo Glock ise tek pit-stop stratejisi nedeniyle puan alabilecek hız ulaşmaktan çok uzaktılar. Hafta sonu boyunca sorunlarla uğraşan Honda’da, Jenson Buton aşırı ısınan frenleri, 257. kez piste çıkarak rekor kıran Rubens Barrichello ise öndne kayma sorunu nedeniyle, ortalarda gözükmediler.

Bir kez daha ilk turda olaya karışıp lastik patlatan Vettel, toplamda dört pit-stop yapmasına rağmen finişe ulaştığı için mutluydu. Takım arkadaşı Bourdais ise, kırılan süspansiyonu nedeniyle 12. virajın çıkışında yarışa veda etti.

Force India’da Fischell, tecrübesine yakışmayan start kazasıyla yarış dışı kalırken, aynı olayda hasar alan Sutil, yarışı sadece Vettel’in önünde ve 16. sırada noktaladı.

Yarıştaki saf performansların en önemli verisi olan en hızlı tur zamanlarını incelediğimizde, Raikkonen, Hamilton, Massa ve Kubica’nın en hızlı tur zamanları neredeyse çeyrek saniye içerisindeydi. Dolayısıyla aslında pist üstündeki pozisyonların, üst sıraları belirlediğini söyleyebiliriz. Bu dört pilotun ardında sırasıyla Heidfeld, Alonso, Webber ve Kovalainen yer aldılar.

Kısacası Ferrari, belki de 2008’in en zor galibiyetini aldı. Takım simülasyonlarına göre 5. olması beklenen Hamilton, ikincilikten dolayı çok mutluydu. BMW ise, öndeki iki takımın hızına ulaşamasa da, her zamanki diğer otomobillerin çok önündeydi.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport