Beni hatırla
 
Öncelikle izleyicilerin yarışı reklamsız izleme isteğini anlıyorum. Ben de TV başındayken, yarışın mümkün olduğu kadar az reklamla, ve hatta mümkünse hiç reklamsız yayınlanmasını istiyorum. Ancak bildiğiniz gibi reklamlar, TV\'lerin en önemli gelir kaynağı ve aslında izleyicilerin sevmediği o reklamlar sayesinde, yapılan yayınların yıllık bedelleri ödenebiliyor.

CNN Türk temelde bir haber kanalı ve buna bağlı olarak bazen yayın akışında sıkışmalar yaşanıyor.

Ben de, reklamda bir aksiyon kesilince üzülüyorum.. Veya reklam verip yayını aniden bitirmemiz gerekince...

Zaten F1\'i seyircilere reklamsız izletebilmek için, zaman zaman reklamla ilgili RTÜK kurallarını biraz esnetip, yayın başlar başlamaz starttan önce reklama gidiyoruz mesela. İlk kuşağı böylece halletmiş oluyoruz.

Bir reklamı da en sonda verince, genelde yarışın içine sadece iki kuşak reklam kalıyor ki bu sayı emin olun ITV\'den de RTL\'den de daha az. Yabancı yayınları da takip ediyorsanız, ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Diğer yayınlarda ortalama 8-10 tur giderken yarış boyunca, bizde genelde 3 veya 4 tur gidiyor.

Hepinizin bildiği gibi reklam TV\'lerin ayakta kalmasını sağlayan şey. İzleyici tabii ki sıfır reklamla yayını izlemek ister, ama o zaman milyon dolarlar ödenen yayın haklarının geri dönüşü nasıl alınacak?

Ayrıca izleyicilerin hiç bilmediği RTÜK\'ün reklam yönetmeliğine de uymanız gerekiyor. Belli dilimlerde reklam girmek zorunlu hale geliyor. Canınız istediği zaman, istediğin kadar reklam giremiyorsunuz maalesef... Reklamların arasında belli bir süre geçmesi gerekiyor. Ne kadar ayarlamaya çalışsak da bazen tatsız durumlar oluyor....

Her an her saniye bir şeyin olabildiği bir yarışta, reklamları pit-stopları kaçırmayacak şekille ayarlamaya çalışsak da; bazen şanssızlıklar yaşanıyor. Mesela İspanya\'da reklama gittik, 5 saniye sonra Alonso\'nun motoru patladı. Bu tamamen şans meselesi. Genelde bu tür önemli olayları da (FOM\'un kurallarını biraz esneterek) yayına geri dönünce tekrar veriyoruz.

Bir de reklamlar esnasında, yayının altta ufak bir pencere içinde verme hadisesi var RTL\'nin yaptığı gibi. Türkiye\'de reklam veren firmalar, bu uygulamayı istemiyorlar. Çünkü öyle yapınca, seyirci reklam yerine yine o ufak penceredeki yayına bakıyor.

Özetle reklam işi, göründüğünden çok daha karmaşık bir konu. Ama Ortalama 90-100 dakika süren bir yarışın sadece dört dakikasının reklama gittiği bir yayında, izleyicinin reklamdan şikayet etmeye hakkı olmamalı bence...


Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport