Beni hatırla
 
bu iki takımın, toplam dört otomobili beklendiği kadar çok podyuma çıkamadılar. Bu sezonki podyumları incelediğimizde, ortaya ilginç veriler çıktı.

Şu ana kadar yapılan 11 yarışta, Ferrari ve McLaren takımlar, beşer galibiyet aldılar. Ancak podyum başarılarına baktığımızda, Ferrari’nin bir adım önde olduğunu görüyoruz. İtalyan takımının yakaladığı 12 podyuma karşılık, McLaren’in sekiz podyum başarısı var. Ferrari, ayrıca bu sezon Bahreyn, İspanya ve Fransa’da, 1-2 olarak maksimum puan alırken, McLaren henüz bir çifte zafer yaşayamadı. Bu iki takım dışındaki tek 1-2 galibiyeti, Kanada’da BMW-Sauber’den geldi.

Bu rakamların ışığında, en hızlı dört otomobilin toplam 33 podyumdan, yalnızca 20’sini elde edebildiğini görüyoruz. Kalan 13 podyum sonucunda, en büyük pay, takımlar şampiyonasını üçüncü sırada götüren BMW-Sauber’de. Kanada’da tarihinin ilk galibiyetini, hem de 18 puan ile birlikte elde eden BMW, bu yarış dışında beş kere daha podyuma çıkmayı başardı.

BMW’yi de inceledikten sonra, geriye kalan altı podyumun, orta sıra takımları arasında çok düzenli bir şekilde dağıldığını görüyoruz. Bu altı podyumu, Williams, Red Bull, Toyota, Honda ve Renault takımları elde ettiler. Ancak gerçekçi konuşmak gerekirse Toyota’nın Fransa ve Macaristan’da elde ettiği podyum başarılarının dışında kalanlar, olaylı yarışlarda ve biraz da şans yardımıyla kazanılan neticeler oldu. Bu açıdan bakıldığında Williams’ın Avustralya’da, Red Bull’un Kanada’da, Honda’nın İngiltere’de ve Renault’nun Almanya’da yakaladığı podyum neticelerinde, şans faktörü bu takımların yanındaydı. Ancak Toyota, Fransa ve Macaristan’da, olaysız, kuru havada koşulan ve güvenlik aracının görülmediği iki yarışta podyuma çıkarak, diğerlerine oranla daha büyük bir başarı elde etti.


İşin ilginç yanı, son beş yarışta, beş farklı ve belenmedik ismin podyum ziyareti yapmış olması. Kanada’da Red Bull’dan Coulthard’ın, Fransa’da Toyota’dan Trulli’nin, İngiltere’de Honda’dan Barrichello’nun, Almanya’da Renault’dan Piquet’nin ve Almanya’da Toyota’dan Glock’un podyuma çıkması, çok da fazla beklenmiyordu F1 otoriteleri tarafından. Bakalım bu sürpriz podyumlar serisi, Valencia’da da devam edecek mi?

Not: Bu yazı Avrupa GP´si öncesinde yazılmıştır.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport