Beni hatırla
 
Aslında her yarışın yaşanan her anı elliden fazla kamera ile dünya yüzeyindeki 250 milyondan fazla insana canlı olarak iletilse de, telemtere kullanımı adı verilen ‘yasak sanat’ F1’in en büyük gizemlerinden birisi olarak kalmaya devam etmektedir. Basın bültenlerinde yada medyanın raporlarında, sadece pilotların telemetre verileri üzerinde çalıştıkları belirtilir, çünkü daha fazlasını onlar bile bilmemektedir.

Telemetre, otomobilin sistemlerinin ve fonksiyonlarının uzaktan izlenebilmesi için kablosuz olarak verilerin iletilmesi ve alınması olayıdır. Telemetre sistemiyle elde edilen veriler ve rakamlar, mühendislere otomobilin sinir sisteminde neler olup bittiğini anlama şansı verir.

Günümüzün modern telemetre sistemlerinde, otomobilin üstündeki 120 kadar sensör sayesinde motorun tüm fonksiyonları, transmisyon, süspansiyon ve lastiklerle ilgili 6000’den fazla parametre pitteki bilgisayarlara iletilmektedir. Pilotlar her ne kadar dünyanın en iyisi olsalar ve otomobildeki pek çok şeyi hissetseler de, sofistike parça ve sistemlerin içinde neler olduğunu bilmelerine olanak yoktur. İşte telemetre sistemi de, bu noktada devreye girer.

Bir otomobilin attığı her turun ardından, pitteki bilgisayarlara yaklaşık 50 megabyte civarında bir veri iletilmektedir. Bu da 70 turluk bir yarış düşündüğünde 3.5 gigabyte, yani neredeyse bir DVD hacminde veri anlamına gelmektedir. Elde edilen tüm verile pit garajlarının arka tarafında bulunan ve 12 ayrı bilgisayar kullanan bir ekip tarafından incelenmektedir. Aynı zamanda ISDN hatlarının kullanımı sayesinde otomobilden gelen veriler, takımların merkezlerinin bulunduğu fabrikalara da iletilebilmektedir.

Kullanılan telemetre sistemlerinin ne kadar ileri olduğunu ancak pist üstünde, bir takımın çalışması görüldükten sonra anlaşılabiliyor. Örneğin otomobil pist üstünde vites değiştirdiğinde, vites değiştirme sesinden önce merkezdeki bilgisayarlara veril iletilebiliyor.

Serhan Acar Temmuz 2005
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport