Beni hatırla
 
59 yıllık F1 tarihinde, bir sezonun ortası ilk defa aynı puanla zirveyi paylaşan üç pilotla geçildi. Üstelik dördüncü sıradaki pilot da sadece iki puan gerideydi. Evet, Almanya’daki Hamilton’ın galibiyetiyle eşitlik bozuldu; ama şampiyonluk yarışının son GP’ye kadar devam etmesi ihtimali oldukça fazla.

İşin ilginç yanı, zirve için çekişen Hamilton, Massa, Raikkonen ve Kubica ile birlikte, Ferrari, ve McLaren-Mercedes takımlarının, bu sene ilginç hatalar yapmış olmaları. Almanya’da McLaren’in verdiği ilginç ‘pit-stop yapmama’ kararının ardından, ilk on yarışı incelemeye karar verdim:

1) Avustralya: Ferrari’de Massa, önce yarışın ilk virajında spin atıp duvara çarptı, sonra ilerleyen bölümde David Coulthard ile çarpıştı ve son olarak da patlayan motoruyla yolda kaldı. Dünya şampiyonu unvanıyla çıktığı ilk yarışa, benzin pompası sorunuyla 16. sıradan başlayan Raikkonen, bir kere pist dışına çıkıp, bir kere de spin attı ve motor sorunuyla finiş göremedi.

2) Malezya: McLaren pilotları Kovalainen ve Hamilton, sıralama turlarının son bölümünde engelleme yaptıkları için, gridde beşer sıra geriye düşürüldüler. Ayrıca, Hamilton’ın ilk pit-stopunda, sağ ön lastiğin değiştirilmesinde sorun yaşandı. Massa ise, rahat bir şekilde ikinci sırada götürdüğü yarışta, spin atıp kaldı.

3) Bahreyn: Startta, otomobilin stop etmesini engelleyen sistemi geç çalıştıran Hamilton, üçüncü sıradan onunculuğa düştükten sonra, ilk turda Alonso’ya arkadan çarpıp ön kanadını kırdı ve puan alma şansını kaybetti.

4) İspanya: Yarış, çok fazla heyecanın olmadığı ve hatanın yapılmadığı sıradan bir mücadele olarak tamamlandı.

5) Türkiye: Tam olarak hata sayılmasa da, Hamilton’ın sürüş stili ve ayarları yüzünden Bridgestone lastiklerinin güvenliği tehlikeye düşünce, İngiliz pilot yarışta planlı olarak üç pit-stop yapan tek isim oldu.

6) Monako: Ferrari, gridde lastikleri takmakta gecikince Raikkonen, pitten geçme cezası aldı. İlk virajda bariyerlere çarpıp ön kanadını kıran Fin pilot, yarışın sonlarına doğru da Sutil’e arkadan çarptı ve puan alamadı. Massa, ilk virajda pist dışına çıkıp liderliği kaptırdı ve yarışın sonlarında Ferrari’nin kendisini pite geç çağırmasıyla ikincilikten oldu. Yarışı kazanan Hamilton’da, altıncı turda bariyerlere sürtüp lastik patlatmıştı.

7) Kanada: Hamilton, pit yolunda Raikkonen’e arkadan çarparak hem iki otomobili de yarış dışı bıraktı, hem de Fransa’ya 10 sıra geriden başlama cezası aldı. Massa, benzin hortumundaki sorun nedeniyle fazladan bir pit-stop yaptı.

8) Fransa: Kanada’daki hatası nedeniyle yarışa 10 sıra geriden başlayan Hamilton, Vettel’i geçmeye çalışırken şikanı kestiği için pistten geçme cezası aldı ve puan alma şansını kaybetti.

9) İngiltere: Silverstone, Ferrari için tam bir kabus oldu. Massa’nın beş, Raikkonen’in iki kez spin attığı yarışta; Ferrari’nin ilk pit-stopta Raikkonen’in yağmur lastiklerinin değiştirmeme kararı, yağmurun bastırmasıyla beraber bir felakete dönüştü. Yarışı kazanan Hamilton’ın da, bir kez pist dışına çıktığı Silverstone’da, Kubica da sezon boyu görülen tek pilotaj hatasıyla yarışa veda etti.

10) Almanya: McLaren’in, finişe 30 tur kala, Güvenlik Aracı’nın ardında olan ve yarışı lider götüren Hamilton’ı pite çağırmama kararı, sezonun en büyük hatalarından biriydi. Aynı esnada, tam 11 pilot, yani neredeyse pistteki herkes pite girdi. Ancak Hamilton, pit duvarının yaptığı hatayı, pistte düzeltmeyi başardı.

Ne kadar çok hata olmuş öyle değil mi? Spor müsabakalarında klişeleşmiş bir söz vardır: ‘Daha az hata yapan taraf, kazanacak.’ Bu sene, durum F1’de de böyle olacak galiba!

McLaren gelişiyor
Ron Dennis’in takımı, her zaman Formula 1’de en iyi gelişim sağlayan takımların başında gelir. Gri otomobiller, genelde sezona rakiplerine oranla geride başlarlar, çeşitli aerodinami veya dayanıklılık sorunlarını ilerleyen yarışlarda giderirler ve sezon sonuna doğru, ilk yarışlara oranla, çok daha rekabetçi bir otomobile sahip olurlar. Tabii bazen, bu gelişme periyodu sırasında tren çoktan kaçmış olur… Ama bazen de, takım gittikçe hızlanır ve şampiyonluk için savaşır.

İşte 2008, bu sezonlardan birisi olmaya başladı. Avustralya’da Hamilton’ın sürpriz galibiyetinin ardından gelen üst üste dört Ferrari zaferi, F2008’in üstünlüğünü ortaya koymuştu. Örneğin İspanya’da MP4-23, Ferrari ile mücadele edemeyecek kadar yavaştı.

Ama özellikle Türkiye GP’sinden itibaren hız farkı yavaş yavaş kapandı. Ve son haftalarda gri otomobilin biraz daha öne geçtiği görülmeye başlandı. Almanya’da, durum, İspanya’nın tersine dönmüştü: gri otomobil, kırmızı rakibine oranla oldukça hızlıydı. Şampiyonluk için, Ferrari’nin bu geliştirme yarışında rakibinin gerisinde kalmaması gerek.
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport