Beni hatırla
 

Utah, ABD’de bulunan Bonnevile Tuz Düzlüklerinde, Honda Racing F1 Takımı’nın yaptığı üç günlük denemenin son gününde, heyecan zirveye ulaştı ve Alan van der Merwe Honda Formula 1 otomobiliyle üç tane kara hız rekorunu kırarak, bir gün önce takımın kırdığı rekorları geliştirdi ve daha da önemlisi bir millik (1.6 kilometre) bir mesafede 400 km/s hıza ulaşmayı başardı.

Honda takımı, geçtiğimiz sene de yine 400 km/s hız sınırına ulaşabilmek için bir deneme yapmış, ancak elverişsiz hava şartları denemenin yaz aylarına ertelenmesine neden olmuştu. 17-20 Temmuz tarihleri arasında, takımın test pilotu Alan van der Merwe, Grand Prix yarışlarına katılabilecek, legal bir Honda 007 F1 otomobilini 11 kilometre uzunluğundaki tuz düzlüklerinde kullanarak üç kere FIA’nın sınıf dünya rekorunu kırdı ve son gün Bonneville’deki bir millik mesafenin iki geçişinde 397.360km/s hıza ulaşmayı başardı. Maksimum sürati arttırabilmek için modifiye edilse ve tam bir arka kanat kullanılmasa dahi, F1 yarışında start alabilecek olan otomobille van der Merwe, ayrıca bir kilometrelik mesafede 397.481 km/s ile yeni bir sınıf rekorunu da kırmış oldu. FIA tarafından resmen onaylandıktan sona, her iki süratte bir Formula 1 otomobili tarafından kaydedilen en yüksek resmi hız olarak, rekor kitaplarındaki yerini alacak.

Denemelerin ikinci gününde Van der Merwe’nin, FIA A Kategorisi, Grup 2 Sınıf 8’deki rekorları kırması üzerine, 19 yıl önce kırılan rekorun sahibi olan Jeffery Nish, Salt Lake City’de Bonneville’e gelerek Alan’ı tebrik etti ve Bonneville 400 takımıyla tanıştı.


“İlk reaksiyonum ‘Kahretsin, rekorum 20 yıl bile dayanmadı’ şeklindeydi. Ama bu tür rekorlar, zaten kırılmak için vardır. Her ne kadar rekoru nasıl geri alacağımızı düşünsek de, takımın çalışmalarını takdir etmemek elde değil. Buradaki çocuklar çok çalıştıkları içi yorgun düşmüşler, ancak rekorlar sadece bu şekilde bir çalışmayla kırılabilir. Aslında her şey hazırlık aşamasında biter; ekip, pilot ve zihinsel hazırlıklar. Bu gerçekten takımın bir zaferi ve bu nedenle Honda takımını kutlamak lazım. 19 senedir kırılamayan bir rekoru kırarak, gururu duyulacak bir iş başardılar.”

Yüksek sürat denemesinin son gününde projede çalışan takım, erken saatlerde çalışmaya başlarken rekorları daha da geliştirebileceklerini düşünüyordu. Şafakla birlikte işe koyulan takım, bir önceki gece sorun çıkartan vites kutusunu değiştirmişti. Alan, son gün sabah 06.40’da parkura çıktı ve düzenli olarak 390 km/s üstünde zamanlar elde ettikten sonra, saat 09.02’de dünya rekorunu geliştirmeyi başardı.

Ama öğlen saatlerine gelinirken, kırılan bir milin diferansiyele hasar vermesiyle takım denemelere son vermek zorunda kaldı. Yine de Bonneville gibi sıra dışı ve vahşi bir çevrede geçirilen bir hafta içinde tam üç Grand prix mesafesi tamamlayan takım, ayrıca Mojave, Lyneham ve Victorville’de de testler yaptı. Kısacası Honda’nın 2005 yılında kullandığı 3-litrelik V10 motoru, bu şovun yıldızlarından birisiydi. Denemeler boyunca motor, büyük bir güce ve dayanıklılığa ulaştı.


Aynı şekilde, Michelin lastikleri de tahmin edilemeyen şartlar sunan denemelerde, tuz düzlüklerinin üzerinde çok iyi bir performans sergiledi. Michelin, takıma çeşitli ayar değişiklikleri önerirken, tüm denemeler esnasında çoğunlukla intemediate lasitkler olmak üzere Michelin’in ürettiği Formula 1 lasitkleri kullanıldı.

Denemelerin bitiminin ardından Bonneville 400’ün pilotu Alan van der Merwe’nin yorumlarını aldık:

“Genel olarak, başardıklarımızdan dolayı memnunluk duyuyoruz. Tabii ki rekoru 400 km/s’e taşımak isterdik ancak bu hedeften sadece 2.5 km/s uzakta kaldık. Aslında otomobilde yapabileceğimiz her şeyi yaptıktan ve rekor için tam olarak doğru zamanı seçtikten sonra, daha fazla sürate ulaşamayacağımızı anladık. Bugün belki 1 km/s daha hızlı gidebilirdik, ancak bunun için hava şartlarının çok daha iyi olması gerekiyordu.

“Dolayısıyla mutluyum ve rahatlamış durumdayım. Çünkü her gün büyük bir stres altında kaldık ve otomobili kullanmak için en uygun olan günde rekoru biraz daha geliştirdik. Ayıca takım da gerçekten çok büyük bir efor sarf etti. Rekoru kırmak ve 400 km/s hız barajına ulaşmak hakikaten muhteşemdi. Unutamayacağım bir hafta oldu bu.”Güney Kaliforniya Zaman Tutma Derneği’nin (SCTA) başkanı olan ve daha önce kendisi de Bonneville’de hız rekorları kırmayı deneyen Mike Cook, takımın rekoru daha da ileriye götürmesinden son derece memnundu:

“Öncelikle, buraya gelerek çok zorlu şartlar altında çalışan takımı kutlamak lazım, onlar gerçek birer Bonneville yarışçısı oldular. Artık onlara Formula 1’in Hot Rod takımı diyebiliriz, çünkü otomobili bu kadar hızlı gidebilmesi için insani anlamda gereken her şeyi yaptılar. Bugün ulaştıkları 397.481 km/s gerçekten çok büyük bir başarı. Ayrıca 400 km rekorunu kıramasalar da, tek yönde 400 km/s’e ulaşmayı başardılar. Belki de bu, onları tekrar denemeleri için teşvik eder. Önemli olan, evlerine bir rekorla dönüyor olmaları!

400 km/s ortalama hız rekorunun geçerli olabilmesi için, otomobilin her iki yönde birden bir kilometrelik mesafedeki ortama süratinin 400 m/s olması gerekiyordu. Bonneville 400 projesinin Teknik Direktör’ü Gary Savage’in yorumu da ilginçti:

“Bugün biz, gerçekten büyük bir yarışa çıktık. Tek rakibimiz kronometre idi, hiçbir bahanemiz de yoktu. Takım, otomobili daha hızlı hale getirebilmek için yapılması gereken her şeyi yaptı. Dört denememizden bir tanesinde 400’e vurduk, birinde 399 km/s’te kaldık ve ortalama süratimiz de 397 km/s idi. Dolayısıyla elde edilen sonuç gerçekten çok başarılı.”


Bu proje, bir süredir F1 otomobilinin yarış pistinin dışında, efsanevi Bonneville Tuz Düzlüklerinde ne kadar hızlı olabileceğinin cevabını arayan Honda Racing F1 Takımı için çok büyük bir serüvene sahne oldu. Kararlı ve coşkulu bir şekilde çalışan takım, sonunda sorunun cevabını buldu. Bir F1 otomobili 400 km/s hız yapabilir!

Serhan Acar Ağustos 2006
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport