Beni hatırla
 
59 yıllık F1 tarihinde, bir sezonun ortası ilk defa aynı puanla zirveyi paylaşan üç pilotla geçildi. Üstelik dördüncü sıradaki pilot da sadece iki puan gerideydi. Evet, Valencia’dan sonra Hamilton ve Massa öne çıkmış gibi gözükseler de; ama şampiyonluk yarışının son GP’ye kadar devam etmesi ihtimali oldukça fazla.

İşin ilginç yanı, zirve için çekişen Hamilton, Massa, Raikkonen ve Kubica ile birlikte, Ferrari, McLaren-Mercedes ve BMW-Sauber takımlarının, bu sene ilginç hatalar yapmış olmaları. İşte büyük takımların, büyük isimlerin sezonun üçte ikilik bölümünde yaptıkları hatalar:

1) Avustralya: Ferrari’de Massa, önce yarışın ilk virajında spin atıp duvara çarptı, sonra ilerleyen bölümde David Coulthard ile çarpıştı ve son olarak da patlayan motoruyla yolda kaldı. Dünya şampiyonu unvanıyla çıktığı ilk yarışa, benzin pompası sorunuyla 16. sıradan başlayan Raikkonen, bir kere pist dışına çıkıp, bir kere de spin attı ve motor sorunuyla finiş göremedi.

2) Malezya: McLaren pilotları Kovalainen ve Hamilton, sıralama turlarının son bölümünde engelleme yaptıkları için, gridde beşer sıra geriye düşürüldüler. Ayrıca, Hamilton’ın ilk pit-stopunda, sağ ön lastiğin değiştirilmesinde sorun yaşandı. Massa ise, rahat bir şekilde ikinci sırada götürdüğü yarışta, spin atıp kaldı.

3) Bahreyn:Startta, otomobilin stop etmesini engelleyen sistemi geç çalıştıran Hamilton, üçüncü sıradan onunculuğa düştükten sonra, ilk turda Alonso’ya arkadan çarpıp ön kanadını kırdı ve puan alma şansını kaybetti.

4) İspanya: Yarış, çok fazla heyecanın olmadığı ve hatanın yapılmadığı sıradan bir mücadele olarak tamamlandı.

5) Türkiye: Tam olarak hata sayılmasa da, Hamilton’ın sürüş stili ve ayarları yüzünden Bridgestone lastiklerinin güvenliği tehlikeye düşünce, İngiliz pilot yarışta planlı olarak üç pit-stop yapan tek isim oldu.

6) Monako: Ferrari, gridde lastikleri takmakta gecikince Raikkonen, pitten geçme cezası aldı. İlk virajda bariyerlere çarpıp ön kanadını kıran Fin pilot, yarışın sonlarına doğru da Sutil’e arkadan çarptı ve puan alamadı. Massa, ilk virajda pist dışına çıkıp liderliği kaptırdı ve yarışın sonlarında Ferrari’nin kendisini pite geç çağırmasıyla ikincilikten oldu. Yarışı kazanan Hamilton’da, altıncı turda bariyerlere sürtüp lastik patlatmıştı.

7) Kanada: Hamilton, pit yolunda Raikkonen’e arkadan çarparak hem iki otomobili de yarış dışı bıraktı, hem de Fransa’ya 10 sıra geriden başlama cezası aldı. Massa, benzin hortumundaki sorun nedeniyle fazladan bir pit-stop yaptı.

8) Fransa: Kanada’daki hatası nedeniyle yarışa 10 sıra geriden başlayan Hamilton, Vettel’i geçmeye çalışırken şikanı kestiği için pistten geçme cezası aldı ve puan alma şansını kaybetti.

9) İngiltere: Silverstone, Ferrari için tam bir kabus oldu. Massa’nın beş, Raikkonen’in iki kez spin attığı yarışta; Ferrari’nin ilk pit-stopta Raikkonen’in yağmur lastiklerinin değiştirmeme kararı, yağmurun bastırmasıyla beraber bir felakete dönüştü. Yarışı kazanan Hamilton’ın da, bir kez pist dışına çıktığı Silverstone’da, Kubica da sezon boyu görülen tek pilotaj hatasıyla yarışa veda etti.

10) Almanya: McLaren’in, finişe 30 tur kala, Güvenlik Aracı’nın ardında olan ve yarışı lider götüren Hamilton’ı pite çağırmama kararı, sezonun en büyük hatalarından biriydi. Aynı esnada, tam 11 pilot, yani neredeyse pistteki herkes pite girdi. Ancak Hamilton, pit duvarının yaptığı hatayı, pistte düzeltmeyi başardı.

11) Macaristan: Hungaroring’de, Lewis Hamilton hala tam olarak belilenemeyen bir sebepe lastik patlatarak podyumu kaçırdım. Kubica ve BMW, yanlış lastik basınçları yüzünden sekizincilikten öteye gidemezken, Felipe Massa’nın üç tur kala patlayan motoru, kendisine mutlak bir galibiyete mal oldu.

12) Avrupa: Valencia’da, şampiyonluğun kaderini etkileyecek hatalar, bu kez Kimi Raikkonen cephesinde yaşandı. Dünya şampiyonu, önce pit-stop esnasında erken hareket edince bir mekanikerini ezdi, sonra da son bölümde patlayan motoru sebebiyle muhtemel bir beşinciliğe veda etti.

Ne kadar çok hata olmuş öyle değil mi? Futbol karşılaşmalarında klişeleşmiş bir söz vardır: ‘Daha az hata yapan taraf, kazanacak.’ Bu sene, durum F1’de de böyle olacak galiba!
Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport