Beni hatırla
 
Hani herkes der ya, ben şu kadar yıldır F1 seyrediyorum diye. Bu kez ben de diyeceğim mecburen... Federasyon\'un TOMSFED adlı dergisi başta olmak üzere, on yıldır otomobil dergilerine, F1 Racing\'e, EVO\'ya, başka ajanslara otomobil yarışları veya otomobillerle ilgili çeviri yapıyorum.

Ayrıca TOSFED\'de genelde uluslaraarası temasları ben götürdüğüm için, her gün mutlaka ya birilerine mail atıyorum, ya birileriyle telefonda konuşuyorum, ya da çeviri yapıyorum. Yani İngilizce\'siz günüm geçmiyor.

Normal, günlük işim de otomobil sporları üzerine olduğu için, bu dilin jargonuna hakimim İngilizce\'de. Yani ben ana dilim gibi İngilizce bilmiyorum aslında, bir hukuk konuşmasını aynı şekilde çeviremem mesela. Ama İngilizce\'de kaput nedir, vites kutusu nedir, amortisör nedir, salıncak nedir, motor devir nedir gibi konularda sorun yaşamıyorum.

Yani terimleri bilip, benzer konuşmalara gerçek hayatta da şahit olunca, daha kolay oluyor konuşulanları anlamak.

Bazen soruluyor. Tercüme için özel bir eğitim almadığım gibi, İngilizce bir okulda da okumadım. Devlet lisesi mezunuyum. Benim zamanımda İTÜ\'de de İngilizce ders yoktu. Yani bütün okul hayatım Türkçe geçti. Sadece okul bittikten sonra, master programı öncesinde bir sene hazırlık okudum, daha çok konuşmamın gelişmesi için işe yaradı bu.

Ama bir şekilde kulağım gelişti işte, senelerdir yarış seyrede seyrede.

Telsiz konuşmalarını da, dediğim gibi işi çok takip edip okuduğum, İngilizce yarış kitaplarına bakındığım için, adamların neler dediğini anlamam veya çözmem daha kolay oluyor.

Sizin yayında dinlediğinizden farklı bir ses gelmiyor bana. Sadece kulaklığımda tabi, bu sesleri (ve alan sesi adını verdiğimiz motor seslerini) sizden daha yüksek şekilde duyuyorum.

Basın toplantılarında da, tam anlamıyla simültane (anlık) tercüme yapmasam da, genelde insanlar memnun takip ettiğim kadarıyla. Sıralama turlarını ve yarışı anlattığım için, üzerinde konuşulan konuyu zaten anlatmış veya görmüş oluyorum ve bu sayede söylenenleri anlamam daha kolay oluyor.

Ayrıca yine uzun zamandır sporu takip ettiğim için, pilotların hangi konulara hangi çeşit basma kalıp cevapları vereceğini de tahmin ediyorum. Hepsi bir araya gelince, dilim döndüğünce çevirileri kıvırabiliyorum.

Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport