Beni hatırla
 
Tabii ki tartışılacak çok şey var, ama ben kendi açımdan yarışı anlatayım. Startın ardından Hamilton´ın ilk viraja girişinde, virajı dönmeye çalışmaktan önce, ne pahasına olursa olsun Raikkonen´e geçilmemek var bence. Mesela Kovalainen´in girişi, daha kontrolsüzdü mesela. Kimi´ye temas etti ama çok da büyük bir kabahati yoktu. Yani Hamilton´a verilen ceza bence haklı.

İkinci ceza Hamilton-Massa teması. Bu konuda da Komiserler Kurulu´nun haklı buldum. Massa, çok derinden girmek zorunda kaldı geç frenlemenin ardından şikana. Şimdi buradaki soru şu: Massa isteseydi, daha çok yavaşlayıp Hamilton´a temas etmeden sol virajı dönebilir miydi? Bence dönebilirdi. Zaten yarışta da söylediğim gibi, genelde arkada olan pilota daha büyük sorumluluk düşüyor bu tür temasları önlemek için. Yani bu ceza da haklı.

Ancak, geçen seneden daha çok olgunlaştım, hatalardan ders aldım diyen Hamilton´ın hem startta hem de ilk tur içinde yine sabırsız davranması, yarış içindeki şansını öldürdü bence.

Gelelim üçüncü cezaya. Burada suçlu olan birisi varsa, bence Bourdais sanki hiç orada değilmiş gibi virajı dönmeye çalışan Massa. Bourdais´nin kaçabileceği hiçbir yer yok. Kesinlikle haksız bir ceza oldu bana göre. Ferrari, diğer takımlara saygı göstermek konusunda çok istekli değil (bu dediğimi padokta belli bir süre geçirdikten sonra hissedebiliyorsunuz).

Cezalar böyle. Gelelim yarışa. Alonso, Singapur\´un aksine, bugünkü yarışı tamamen kendisinin ve otomobilinin hızıyla kazandı. Özellikle ikinci bölümde, ulaştığı hız ve açtığı 12 saniyelik fark, gerçekten harikaydı. Kubica\´nın elinden geleni yaptığına dair telsiz konuşmaları da harikaydı.

Basın toplantısı çevirim de iyi oldu.

Bugünkü yarıştan sonra, bol bol Ferrari taraftarı olduğuma dair eleştiri aldım. Nedense, McLaren´in başarısız olduğu bir yarıştan sonra Ferrari´ci, Ferrari´nin ortalıkta gözükmediği bir yarıştan sonra McLaren´ci ilan ediliyorum.

Ferrari´nin kazandığı bir yarışta, asla bir kişi çıkıp da Sen McLaren´i tutuyorsun demiyor. Veya bunun tam tersi de geçerli. Neyse, sizinle sık sık paylaştığım gibi bu konuda içim rahat.

Haftaya Lewis kazanırsa veya sezon sonunda dünya şampiyonu olursa, bu durumu bağıra bağıra anlattığımda da McLaren taraftarı olduğum söylenecek. Ben en iyisi bir başlık açıp, McLaren ve Ferrari´yi tuttuğuma dair gelen yorumları yayınlayayım ve herkes görsün ne kadar birbirine yakın sayıda yorum geldiğini.

Neyse, ben takılmıyorum artık bu taraf tutma işini. Herkes, tuttuğu pilot veya takıma göre dinliyor çünkü yayını.

Gelsin Şanghay, hem de sadece beş gün sonra...Bu yazıyı paylaş:
Share |
 


Yorumlar
Henüz yorum bulunmamaktadır.
lamp83 s-sport