Beni hatırla
 
Aslında bütün iş kariyerim, 1999 yılında okulda gördüğüm bir ilanla başladı desem, yalan olmaz. Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu (o zamanki adıyla TOMSFED), bir seminerle yarışlarda çalışacak olan gönüllü gözcüler (veya hakemler) arıyordu. Bu seminere girip Gözcü C olarak, İstanbul'da yapılan yarışlarda görev almaya başladım.

Aynı sene içinde, federasyonun çıkardığı aylık dergide Formula 1 yarışlarını yazmam teklif edilince, bu teklifi seve seve kabul ettim. Ve Şubat 2000'de, yine federasyondan gelen teklif üzerine, yarı zamanlı bir şekilde Basın Asistanı olarak çalışmaya başladım.

2000 yılı aslında kariyerimde bir başlangıç ve dönüm noktası oldu. Mart ayında NTV tarafından yayımlanmaya başlayan F1 Racing dergisinin Türkçe versiyonunda çevirmenlik yapmaya başlarken; Nisan ayındaysa yeni kurulan Eurosport'un Türkçe versiyonunda motorsporları yorumculuğu ve spikerliği yapmaya başladım. Mayıs ayındaysa, eşimle tanıştım. Tüm hayatım birkaç ay içinde değişiverdi kısacası.

Çok uzun yıllardır hayalini kurduğum, televizyonda yarış anlatma işi gerçeğe dönüşmüştü. Ancak bu işin, göründüğünden veya düşündüğünüzden çok daha zor olduğunu, henüz ilk yayında anladım. 2000 sezonu boyunca Eurosport'ta, F1 hariç her türlü motorpsoru organizasyonunu (Dünya Motosiklet GP Şampiyonası, Formula 3000, ETCC; Superbike, Supersport, Truck Racing, NASCAR, Cart, Le Mans 24 Saat, Motokros, Truck Trial) anlattım ve toplamda 210 saate yakın canlı yayın yaptım.

Çeşitli sebeplerden ötürü Eurosport'tan ayrıldıktan sonra, 2002 yılında CNN-Türk'ün MotoGP yayınlarını vermeye başlamasıyla yeniden spikerliğe döndüm. Sezon boyunca, MotoGP'nin canlı yayınlarında sunuculuk yaptım.

2003 Şubat'ının sonunda Türkiye'de ilk defa organize edilen Dünya Ralli Sampiyonası organizasyonu Türkiye Rallisi'nde Basın Sorumlusu Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra askere gittim. Askerlik görevimi yaptığım bir senenin ardından, başka bir departmanda çalışmak üzere Federasyon'a geri döndüm.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nda (TOSFED), sekiz sene sportif direktör unvanıyla çalıştıktan sonra, son yedi aylık dönemde (2013 Temmuz sonuna kadar) Genel Sekreter olarak görev yaptım. Bu uzun yıllar süresinde F1 Türkiye GP'sinde Direktör Vekilliği, WRC Türkiye Rallisi ve ERC Boğaziçi Rallisi'nde Genel Sekreterlik yaptım; ayrıca Uluslar arası Otomobil Federasyonu FIA'nın Karting, Gönüllü Görevliler ve Kamyon Yarışları komisyonlarındaki delegelik görevimle ülkemi temsil ettim; yurt dışı ile ilişkiler ve gözetmen eğitimlerinde eğitmenlik görevlerini yürütmeye çalıştım. Ayrıca TOSFED'in düzenlediği uluslar arası rallilerin start, finiş ve özel seyirci etaplarında seyirci önünde sunum yaptım.

2005'ten itibaren yedi yıl boyunca, Formula 1 Türkiye Grand Prix'inin, gözetmen eğitim çalışmalarını yürüttüm ve direktör yardımcısı olarak, Yarış Kontrol'de Charlie Whiting ve Herbie Blash'in yanında görev alma onuruna ulaştım. İlk Türkiye GP'sinde yer almak, hayatım boyunca en çok gurur duyduğum iş oldu. Benzer şekilde 2009 Abu Dhabi GP'si için, 250 tane yerel gözetmenin dört hafta sonu süren eğitimlerini üstlenmeyi de, her zaman gururla hatırlayacağım.

2013 Temmuz ayı başında göreve gelen TOSFED’in yeni yönetimi tarafından işten çıkarılmasam, daha uzun yıllar boyunca aynı şekilde çalışabilirdim herhalde. Ancak bu karar, benim için de bir dönüm noktası oldu. 2013 yılı Kasım ayı itibariyle belki de özüme, mühendisliğe geri dönerek, Türkiye’nin önde gelen aydınlatma firmalarından Lamp 83’te Satış Grubu içinde işe başladım.

Hayatım boyunca hayal ettiğim teklifse 2005 sezonu başında geldi. CNN-Türk'ün F1 yayın haklarını satın almasıyla beraber, bana Formula 1 yorumculuğu teklif edildi ve bir saniye bile düşünmeden bu teklifi kabul ettim.

CNN-Türk'teki F1 ve GP2 yayınlarında iki sene boyunca yorumculuk yaptıktan sonra, 2007 sezonundan itibaren, biraz da şartların bunu gerektirmesi üzerine yayınlarda tek başıma anlatım yapmaya başladım. 2008 sezonunda anlatım görevinin yanına, basın toplantılarındaki simültane tercümanlık görevi de eklendi.

2007 yılında ATV'nin Grand Prix Magazin programında editörlük ve sunuculuk, 2008 yılında Show TV'de yayınlanan Superleague Formula yarışlarında sunuculuk yaptım. Ayrıca 2007-2009 arasında Doğuş yayın Grubu'nun çıkardığı aylık 'evo' dergisinde çevirmenlik yaptım.

2009 yılında Formula 1'in yayın haklarını TRT'nin almasının ardından, TRT1 ve TRT Spor ekranlarında üç sene boyunca yarışları anlatmaya devam ettim. 2012 sezonundan itibaren F1 anlatıcılığı görevimi D Smart (Smart Spor) kanalında yürütmeye başladım ve halen bu göreve devam ediyorum.

Şu ana kadar çalıştığım firmalarsa şöyle:
TOSFED
F1 Racing (dergi)
Eurosport (TV)
CNN-Türk (TV)
Milliyet (gazete)
Fanatik (gazete)
Evo (dergi)
ATV (TV)
Show TV (TV)
TRT (TV)
Autocar (dergi)
D Smart (Smart Spor)
Lamp 83 (aydınlatma)
 
lamp83 Lig Tv 2 Türkiye've Dünya'dan güncel Finans, Ekonomi, Piyasa Haberleri. Döviz, Altın, Borsa, Faiz piyasası'nın nabzı, günlük dolar kuru Efefktifdata.com'da.