Beni hatırla
 
En iyi yarış çizgisine, virajın şu üç noktasına dikkat edilerek ulaşılır:

a) Giriş noktası, genelde frenaj alanının sonundadır ve otomobilin gerçek anlamda viraj giriş yaptığı noktadır.

b) Apeks, burası virajın en yavaş kısmıdır. Apeks, aynı zamanda otomobillerin virajın içine en yakın olduğu noktadır.

c) Çıkış noktası, otomobilin düzlüğe çıktığı yerdir. Genel bu bölüm, virajın en hızlı bölümüdür.

Tabi ki en iyi yarış çizgisi, otomobile ve pilotun sürüş stiline bağlı olarak değişir. Pilot başka bir otomobili viraj da geçmeye çalışacak mı? Viraj hızlı bir düzlükten önce mi, yoksa sonra mı yer alıyor? Pist yüzeyi ıslak mı, kuru mu? Tüm bu şartlar göz önüne alınmaları ve pilot yarış çizgisini buna göre belirlemelidir.
 
Utah, ABD’de bulunan Bonnevile Tuz Düzlüklerinde, Honda Racing F1 Takımı’nın yaptığı üç günlük denemenin son gününde, heyecan zirveye ulaştı ve Alan van der Merwe Honda Formula 1 otomobiliyle üç tane kara hız rekorunu kırarak, bir gün önce takımın kırdığı rekorları geliştirdi ve daha da önemlisi bir millik (1.6 kilometre) bir mesafede 400 km/s hıza ulaşmayı başardı.
 
Bu kez frenlerle ilgili derlediğim bir yazı var, yine eskilerden...
 
Telemetre, teknolojik anlamda Formula 1’i hayat damarlarından birisidir ve pilotlar ile mühendislere, otomobilin nasıl bir performans gösterdiği ve ayarların nasıl en iyi duruma getirilebileceği konularında yardımcı olur. Peki ama telemetre sistemi nasıl çalışır?
 
Aslında her yarışın yaşanan her anı elliden fazla kamera ile dünya yüzeyindeki 250 milyondan fazla insana canlı olarak iletilse de, telemtere kullanımı adı verilen ‘yasak sanat’ F1’in en büyük gizemlerinden birisi olarak kalmaya devam etmektedir. Basın bültenlerinde yada medyanın raporlarında, sadece pilotların telemetre verileri üzerinde çalıştıkları belirtilir, çünkü daha fazlasını onlar bile bilmemektedir.

Telemetre, otomobilin sistemlerinin ve fonksiyonlarının uzaktan izlenebilmesi için kablosuz olarak verilerin iletilmesi ve alınması olayıdır. Telemetre sistemiyle elde edilen veriler ve rakamlar, mühendislere otomobilin sinir sisteminde neler olup bittiğini anlama şansı verir.
 
Modern Formula 1’de, performans artışı adına en büyük adımların atılabileceği yer aerodinamidir. 1960’larda Lotus tarafından kullanılan ilk kanatların ardından; başlangıçta neredeyse hiç önem verilmeyen aerodinami Formula 1’in içindeki en büyük bilim dallarından birisi haline geldi.
 
Modern bir Formula 1 otomobili, teknolojik bir başyapıttır. Ancak aerodinami, kompozit malzeme üretimi ve motor geliştirmeleri için harcanan eforun yanında, aslında lastiklerin otomobilin performansında rol oynayan en önemli değişken olduğunu unutmamak gerekir. Ortalama bir otomobil, iyi bir lastikler çok iyi işler yapabilir. Aynı şekilde kötü lastiklerle gridin en iyi otomobilinin bile, çok fazla bir başarı şansı yoktur.
 
2010 Formula 1 Yarışları
 
Yarışların kendisi dışında, F1 ile ilgili her türlü konu
 
2008 yılı Formula 1 yarışları
 
2009 yılı Formula 1 yarışları
 
2010 Yarışları
 
 
lamp83 s-sport