Beni hatırla
 
Acımız büyük, şehitlerimizi ve depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz...
 
sad
 
Arkadaşlar, seyahatler, GP''ler derken sitenin domain süresi dolmuş Pazar günü ve ben yenilemeyi atladım, çünkü uyarı mailleri evdeki bilgisayara gelmiş hep. Neyse sorunu dün hallettik ama iki gün site kapalı kaldı. Kusura bakmayın, bu arada yeni site de muhtemelen 15 gün içinde hazır olacak gibi. Ufak bir aradan sonra, aynen devam ediyoruz yani. Kusura bakmayın...
 
Yine çok sık soru aldığım bir konuya açıklık getireyim dedim.
 
İşte Fittipaldi 74, Mansell 92, Senna 93 Lamborghini test, Schumacher 98, Liuzzi 2006 ve Hamilton ilk test otomobillerinin modelleri....
 
Formula 1’de yeni bir dönemin başlayacağı 2009 ile ilgili en çok tartışılan konu, slick lastikler veya yeni aerodinamik paketler değil. KERS, kafaları karıştırmaya devam ediyor.
 
Dünyanın en çok izlenen sporları arasında yer alan Formula 1’de, çok ufak asfalt parçaları üzerinde ve saniyenin bindi dilimleri içinde, zaman tekerlek tekerleğe mücadele eden sürücülerin arasında meydana gelen olaylar, beraberinde yarışın hatta şampiyonluğun kaderini etkileyebilecek cezaları getirebiliyor. Peki ama bu cezaları kim, hangi prosedüre göre, nasıl veriyor?
 
Yine çok soru aldığım iki konuya açıklama getiriyorum...
 
Bu konu da yine çok sık sorulmaya başlandı. Ben de, düzgün bir yanıt vereyim dedim.
 
Honda Racing F1 Takımı, Bonneville 400 denemesinde, 400 km/s hız limitini geçmeyi başardı.
 
YARIŞ ÇİZGİSİ

Formula 1 pilotları bir virajı yada birbirini takip eden virajları, mümkün olan en yüksek hızda ve virajın açısını minimuma indirerek geçmek isterler. Bu iki faktörü sağlayabilmek için izlenen ideal çizgiye, yarış çizgisi denir.
 
BMW direksiyonu beğenilince, eskiden yazdığım bir McLaren direksiyonu yazısını çıkardım arşivden. Bu seferki dosya daha detaylı...
 
İşte Kubica\'nın ofisi...
 
CNN-Türk için yazdığım, sezonun ilk üçte birlik bölümünün değerlendirmesi
 
Bu konuda çok soru almaya başladım ve bir açıklama yapmayı uygun gördüm.
 
Her zaman arka planda ve yine de modern Formula 1’in en önemli parçalarından biri: Resmi Formula 1 Güvenlik Aracı sürücüsü Bernd Mayländer. FIA, Resmi Formula 1 Güvenlik Aracının konuşlanmasından ve tehlikeli durumlarda piste yollanmasından sorumlu olan Mayländer, bizi Formula 1’deki güvenlik dünyasına götürüyor.
 
Web sitemi hayata geçirince, sonunda uçsuz bucaksız sanal dünyada benim de bir dikili ağacım oldu.
 
Televizyon yayınlarındaki reklamlarla ilgili sık sık eleştiriler yapılıyor. Bu konuya bir açıklık getireyim dedim...
 
Avrupa sezonu başladı ve sıra bize geldi. Dördüncü Türkiye GP’si için hazırız..
 
Modelcilikte seri, her şeyden önemlidir. Hoşunuza giden her otomobili almak yerine, belli bir amaca yönelik, birbirini tamamlayan modelleri toplamak, koleksiyonu çok daha anlamlı kılar. İşte benim 1:18 koleksiyonumdaki seriler...

Tabii bazı modellerin, birden fazla serinin içinde yer aldığını söylemeliyim. Mesela Senna modellerinin bazıları, hem Senna, hem McLaren, hem de F1 Dünya Şampiyonları serisine dahil oluyor
 
Hala takımının başında bulunan Frank Williams tarafından kurulan, Williams Grand Prix Engineering, bu sene Formula 1’deki 30. yılını kutluyor. Williams’ın tarihi başarılar ve ulaşılması güç istatistiklerle dolu…
 
Öncelikle hafta başından itibaren kendimi yayınlar için konsantre ediyorum ve sonra bütün Cuma günümü yayınlara çalışmak için ayırıyorum.
 
Öncelikle belirtmem gereken şey şu; yarışları yerinden, yani pistten de anlatsanız, İstanbul’daki stüdyodan da anlatsanız; önümüzde televizyon izleyicileriyle aynı görüntülerden başka bir şey olmuyor. Zaten öyle de olmalı, çünkü yarış anlatıcısının TV’deki görüntülerin üstüne konuşması gerekiyor. Bunun dışında, tur zamanlarını görebileceğiniz bir bilgisayar kullanılıyor mutlaka.
 
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu, TOSFED\'in lisanslı Gözetmeni olarak, bir yılda 8 ayrı branşta organize edilen yaklaşık 130 Türkiye Şampiyonası ve mahalli şampiyona yarışmalarının yanı sıra Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası, Avrupa Ralli Şampiyonası gibi dev uluslar arası organizasyonlarda, resmi bir görev alabilirsiniz.
 
Yarışçı olabilmek için, öncelikle belli bir eğitimden geçmek ve sonrasında bir yarış otomobili edinmek – kiralamak gerekmektedir. Dolayısıyla belli ölçüde maddi kaynağın bulunması şarttır.
 
Sporun içindeki idolüm Ayrton Senna hayatını kaybettiğinden beri, sadece ‘Çılgın’ Jean Alesi’yi ve biraz da Mika Hakkinen\'i tuttum ve destekledim. Dolayısıyla mevcut pilotların hiçbirini tutmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.
 
Formula 1 pilotlarının yaş ortalamasının, her geçen sene biraz daha düştüğünü fark ettiniz mi?
 
 
lamp83 s-sport