loader image
Skip to main content

15 sene sonra, yeni bir merhaba…

Sevgili Formula 1 tutkunları,

Çok uzun zamandır aklımda olan, ancak bir türlü el atamadığım, yeni ve modern bir web sitesi ile karşınızdayım. serhanacar.com u açmamın üzerinden tam 15 sene geçti, bu süreçte elbette tıpkı normal dünya ve hayatımızın değişmesi gibi, web dünyası da çok değişti.

Formula 1 yarışlarının anlatımında görev yapmaya başladıktan sonra, temelde benim de tıpkı sizler gibi bir Formula 1 tutkunu olmam fikrinden yola çıkarak, seyircilerin, yani sizlerin bana kolayca ulaşabileceği bir platform ve (o zamanın modasına uygun olarak) Formula 1 konuşup tartışabileceğimiz bir forum yapma, köşe yazıları gibi ürettiğim içerikleri bir araya toplayıp arşivleyecek bir web sitesi hazırlamıştım. Yeri gelmişken o ilk web sitemi hazırlayan ve ne yazık ki şu an aramızda olmayan Selim Teoman kardeşimi özlem ve rahmetle anıyorum.

İlk siteyi açtığım zaman, akıllı telefonlar yoktu, Twitter neredeyse hiç bilinmiyordu, Instagram henüz icat edilmemişti, Youtube yeni yeni duyuluyordu, sosyal medya kavramı Facebook ile hayatımıza yeni girmişti, bir konu hakkında internette görüşüp haberleşmenin en yaygın yolu forumlardı.

İlk siteme Twitter’ın ilkel versiyonu gibi düşünebileceğiniz bir anlık mesaj kutusu koymuştuk; niyetim, yayın sırasında bir sorun yaşayan seyircilerin o anda bana ulaşabilmesiydi. Sonra F1 yarışlarına gittiğim dönemde, Instagram henüz yokken, çektiğim ve ilginizi çekebilecek fotoları yayınlama üzere de bir modül geliştirdik.

Devamında 2009’da, o zaman için daha modern bir siteye geçtik ve sevgili dostum Made in Web firmasından Can Akgün siteyi tasarladı. Zamanına göre çok modern bir site olsa da, yıllar içinde bir daha üzerine koyacak zamanı bulamayınca, site eskidi ve fonksiyonunu yitirdi.

Bu arada dediğim gibi devir değişti, internet kullanım alışkanlıklarımız evrildi, forumlar büyük oranda tarih oldu, akıllı telefonlarla sosyal medya adeta hayatımızı yönetir hale geldi, okumayı azalttık, her şeyi video ve görsellerle çabucak anlamak ister hale geldik, üretilen tüm içeriklerin tüketim ömürleri çok kısaldı.

Bu dönemde elbette ben de değiştim, 40 yaşın getirdiği tecrübeyle hayata, kendime ve yaptığım işlere bakış açım değişti, genişledi ve zenginleşti. Ama Formula 1’e ve yarış anlatmaya dair tutkum hiç değişmedi. Bu yazıyı, İspanya GP’si yayını için S Sport’a giderken yazıyorum. Halâ, yayınlara ilk senelerdeki kadar, hatta belki de daha fazla çalışıyorum. Halâ yayın olan Pazar günleri, yataktan ‘Bugün yarış var’ heyecanıyla kalkıyorum. Halâ eşim Meryem ve kızım Melis’in desteği sayesinde, halime şükrederek, işe gitmek için değil ‘mutlu olmak için’ evden çıkarak yayına gidiyorum. Ve bu mutluluğumu yayınlara ve size yansıtmaya, sizi bilgilendirip, heyecanlandırmaya ve eğlendirmeye; böylesine büyük, saygın ve meraklı bir kitlenin karşısında, hata yapmama baskısı altında, hayatımda yaptığım her işte olduğu gibi yarış anlatımlarında da ‘mevcut şartlar dahilinde elimden gelenin en iyisini’ yapmaya çalışıyorum.

Bu bağlamda, büyük çoğunluğunuzdan gördüğüm, hissettiğim sevgi, destek ve takdir karşılığında minnet duyuyorum; kendimi şanslı hissediyorum ve her daim ‘bana verilen şansın hakkını vermeye’ çalışıyorum. Öte yandan hakkımdaki olumsuz görüş, tespit ve eleştirileri de her zaman ve olabildiğince dikkate alıyorum, aynaya bakıyorum, zaman zaman yaptığım hatalar nedeniyle sizden önce ben kendime sinir olup, üzülüyorum.

Otomobil sporlarına 30 yılı aşkın bir süredir tutkunum; ne mutlu bana ki 21 senedir de profesyonel olarak bu tutkumla otomobil sporları alanında faydaya yaratabilmek, sporu daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için çalışıyorum. Bu bağlamda, son senelerde çok farklı platformlarda içerikler üretme şansını yakaladım. Ve bu içerikleri, tek bir noktada toplayabilmek için de yeni bir web sitesi şart oldu. Yeri gelmişken, beğeneceğiniz umduğum siteyi tasarlayan Faruk Arıgün’e de teşekkür etmek isterim.

Özetle, yeni bir web sitesi ile karşınızdayım. Umarım birlikte sağlıklı, mutlu ve heyecanlı günlerde, Formula 1’in tadını çıkartmaya devam ederiz.

Sevgi, saygı ve selamlarımla…

Serhan Acar – 9 Mayıs 2021

 

 
S Sport
TOSFED
Socrates Dergi
Radyo Spor
Duygu Başara
Fanbox Shop
 

Designed by Faruk ARIGÜN