loader image
Skip to main content

Schumacher´in sağlık durumu

Formula 1´in yaşayan efsanesi Michael Schumacher´in başına gelen talihsiz kaza ile ilgili gelişmeleri bir araya toplamak istedim. Umarım bu hikaye mutlu sonla biter ve Schumi gözlerini açar…

 

29 Aralık Pazar 23:00

F1`in yaşayan efsanesi Michael Schumacher, kayak yaparken kafasını kayaya çarptı. Haberler iç açıcı değil. Schumacher başındaki yaralanmadan ötürü komada ve durumu kritik. Alman haber ajansi SID Schumacher`in hayatta kalmak için savaştığını duyurdu. Sky News Schumacher`in sağlık durumuyla ilgili Pazartesi TSI 12:00 de hastanede bir basın toplantısı düzenleneceğini duyurdu. Schumacher için önümüzdeki 48 saat çok kritik, bu dönemde beyin kanaması devam ediyor mu ve beyindeki hasar durumuna bakılacak… Dualar Schumacher için…

30 Aralık Pazartesi 13:00

Alman dergisi Auto Bild´in muhabiri Michael Schumacher´in durumunun hala kritik olduğunu, bu gece ikinci bir ameliyat geçireceğini söyledi. Schumacher´in durumu kritik, tek bir operasyon geçirmiş, şu anda 2. operasyona gerek görülmüyormuş, suni komada uyutuluyor, sürekli takip ediliyor. Durum çok ciddi, hayatı için savaşıyor dendi. Bir tahmin yok şu an.  ´Schumacher´in kaskı takılı olmasa şu an burada olamazdı´ dedi doktor. 

Resmi açıklama: Schumacher´in durumu çok ciddi ve kritik, komada ve hayatı için savaşıyor, beyninde kanama sürüyor!

30 Aralık Pazartesi 21:00

Schumacher´in durumuyla ilgili, acil bir durum ortaya çıkmadıkça bu akşam hastaneden bir bilgilendirme yapılması beklenmiyor…

31 Aralık Salı 12:30

Schumacher´i ameliyat eden  Prof Stephan Chabardes, şampiyonun hayatta kalması için, önümüzdeki 48 saatin çok kritik olduğunu söylemiş..

İkinci basın toplantısı düzenlendi. Dün gece Schumacher´in kan basıncını düşürmek için bir operasyon daha yapılmış, operasyon 2 saat sürmüş, durum biraz daha iyiymiş, yeni bir tarama yapılmış, durum stabil, kötüye giden bir şey yok. Dün geceki operasyon beyindeki basıncı biraz daha düşürmüş. Operasyondan önce ailenin görüşü alınmış. Nispeten iyi bir sonuç alınmış. Bu sabah biraz daha tarama yapılmış ve durumun dünden biraz daha iyi olduğu görülmüş. Durum düne göre daha fazla kontrol altındaymış. Her saat kontroller devam ediyormuş. Beyin dokusu ile kafatası arasındaki kan pıhtısı alınmış, henüz hayati tehlike geçmemiş, ama durum 24 saat öncesine göre çok az daha iyiymiş, doktorlar suni koma halini devam ettirecek. F1´in eski doktoru Gary Hartstein anlatılanlardan, dünkü durumun çok tehlikeli olduğunu, beynin şu anda daha sakin davrandığını ve kafatasının sol tarafında açılan kısmın aynen bırakıldığını anladığını yazdı.

Kazanın sebebi

Schumacher´in basın sözcüsü Sabine Kehm Schumi´nin düşen arkadaşına yardım etmek isterken kayanın üstünden geçince kontrolü kaybedip başka bir kayaya düştüğünü söyledi…

1 Ocak Çarşamba 12:30

Sabine Kehm, Schumacher´in durumunun gece boyunca stabil olduğunu, ancak kritik durumun aynen devam ettiğini; kayda değer bir gelişme yaşanmadığı için bugün bir basın toplantısı yapılmayacağını açıkladı…

2 Ocak Perşembe 12:00

Sky Sport, Schumacher´in durumunun stabil ama kritik şekilde devam ettiğini, bu nedenle bugün için bir basın açıklaması yapılmayacağını duyurdu…

2 Ocak Perşembe 15:00 Michael’in ailesinin mesajı 

Schumacher´in ailesi, kazadan sonra kendilerine ulaşan mesajlar için bir teşekkür mesajı yayınladı: 

Desteğiniz için teşekkürler…

Michael’in kayak kazasının ardından, dünyanın her tarafından bizlere sempatilerini ileten ve onun iyileşmesi için iyi dileklerini gönderen herkese teşekkür etmek istiyoruz. Bu mesajlar bize büyük destek veriyor.

Michael’in bir savaşçı olduğunu ve pes etmeyeceğini hepimiz biliyoruz.

Teşekkürler.

3 Ocak Cuma 10:00 – Schumacher´in 45. doğum günü

Nöroloji Profesörü Uwe Kehler´in açıklamaları: Önümüzde uzun bir dönem var. Böyle ağır travmalarda hastanın uyandırılmaya başlanması 2-3 haftayı bulabilir; ama hastanın gözlerini açması haftalar hatta aylar boyu da sürebilir. Ne yazık ki bazen hasta tam anlamıyla uyanamayabilir. 2-3 haftanın ardından uyanma belirtisi yoksa, bu kötü haberdir. Ama en tehlikeli dönem ilk 3-4 gündür. Bu günler stabil şekilde atlatılınca, rahat nefes alınabilir. 

3 Ocak Cuma 15:00

Yaklaşık 250 tifosi Schumacher´in tedavi gördüğü Gronoble´daki hastanenin önünde Alman pilotun doğum gününü kutladı ve ona sessiz bir şekilde destek verdi. Bu arada Schumacher´in durumunda gelişme yok; kritik ama stabil vaziyet yaklaşık 80 saattir devam ediyor. Bu da doktorların tedavi etme imkanlarını arttıran bir platform oluyor aslında. Kayda değer bir gelişme olmadığı için, bugün de herhangi bir basın açıklaması yapılması düşünülmüyor.

4 Ocak Cumartesi 15:00

Eski Fransız F1 pilotu Philippe Streiff´in ´Profesör Saillant´in Schumacher´in hayati tehlikeyi atlattığını´ kendisine söylediğine dair beyanına dayanan haberler yayıldı. Ancak Schumacher´in menajeri kısa süre içinde bu haberi yalanladı; kritik ama stabil durumun aynen devam ettiğini; resmi açıklamalar dışında yapılan spekülasyonlara kulak asılmaması gerektiğini ve Pazartesi gününden önce bir basın açıklaması yapılmasının planlanmadığını duyurdu. 

6 Ocak Pazartesi 12:00

AFP Çarşamba günü TSİ 12:00´de Albertville´deki savcılıkta Schumacher´in kayak kazası ile ilgili bir basın toplantısı yapılacağını duyurdu.

Schumacher’in ezeli rakibi Mika Hakkinen’in aileye bir e-mail gönderdiği ortaya çıktı. Kendisi de 1995 Avustralya GP’sinde geçirdiği kazadan sonra komaya giren, ancak kurtulan çifte dünya şampiyonu Hakkinen şunları yazmış:

‘Bu kaza senin için sadece başka bir mücadele daha. Piste beraber savaştığımız günlerde olduğu kadar sıkı bir savaş vermelisin. Ben de ailemin ve doktorların profesyonel desteği sayesinde hayatta kalmıştım. Senin de benzer bir yardım aldığına eminim.

Bu arada bana bir iyilik yap: bu kez kronometreyi mağlup etmek zorunda değilsin. Elindeki tüm zamanı kullan ve işi rahatça hallet.

Mika.’

6 Ocak Pazartesi 16:00

Grenoble Hastanesinden yapılan yazılı açıklamada ´Schumacher´in durumunun aynen ´kritik ama stabil´ şekilde devam ettiği, an itibariyle bir basın açıklaması ya da basın toplantısı yapılmaya ihtiyaç duyulmadığı belirtilerek; bir kez daha sadece resmi kaynaklardan gelecek bilgilere itibar edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Alman Bild gazetesi ´Schumacher´in hayati tehlikeyiş atlattığı´ haberini verse de, bu haber teyit edilmedi. Ayrıca söylentilere göre Schumacher Pazartesi ve Cuma günleri iki kez ölümden dönmüş. 

7 Ocak Salı 13:30

Schumacher´in eşi Corinna, basın mensuplarının artık hastaneyi terk ederek ailenin mahremiyetine saygı duymalarını ve doktorların çalışmasına izin verip resmi açıklamalara güvenmelerini istedi. Bugün için planlanan bir açıklama yok.

İnternete Schumacher’in kaza görüntüsü olduğu iddia edilen bir düşen bir video düştü: http://www.f1today.net/en/news/schumacher-ski-crash-video-uncovered

Ayrıca 1998´de eski Avrupa Boks Şampiyonu Spencer Oliver’in Schumacher´e benzer beyindeki bir pıhtılaşmayı takiben operasyon geçirip, iki hafta komada kaldıktan sonra sapasağlam ayağa kalktığı öğrenildi. 

8 Ocak Çarşamba 15:30 – Kaza ile ilgili basın toplantısı

Schumacher´in kazasını inceleyen savcılık, bugün bir basın toplantısı düzenledi. Schumacher´in kaskında yer alan kamera görüntülerinin uzmanlarca incelendiği, kazada hızın ana faktör olmadığı, Schumacher´in çok iyi bir kayakçı olduğu kanısına varıldığı belirtildi. Alman pilotun viraj dönerken yavaşlamasına karşın pistin dışına çıktığı, ancak burada hızı azaltmadığının görüldüğü belirtildi. Savcı videoyu inceleme dışında, polisin tanıkların ifadesine başvurulduğunu da söyledi. Ayrıca arka planda Schumacher´in düşüşünü gösteren ve başka bir kişi tarafından çekildiği iddia edilen filme ulaşılamadığı söylendi.

Savcının açıklamasına göre kırmızı ve mavi pistlerin birleştiği noktaya gelen Schumacher; kırmızı pisti izliyor, ancak pist dışına çıkıyor. Şampiyon pilotun çarptığı kaya pistin 8 metre dışında, düşüp hareketsiz kaldığı yer ise piste 9 metre mesafede. Schumacher´in kayakları kusursuz durumdaymış, dolayısıyla kazanın kırılan kayak yüzünden meydana gelme ihtimali yokmuş. Ancak kayakların altındaki çizikler, kayaya çarpıldığını gösteriyor. Daha önce bahsedilen ´Schumacher´in daha önce düşen bir kız çocuğuna yardım etmeye gittiğine´ dair iddia ile ilgili bir bulguya rastlanmadığı da belirtildi. 

Bu arada pistin işaretlemelerinin gayet net ve açıkça görüldüğü; her yıl o bölgede 50´ye yakın benzer kaza yaşandığı ayrıca vurgulandı. 

14 Ocak Salı – 12:00 F1 Eski Tıbbi Delegesi Gary Hartstein´in açıklamaları

Formula 1’in eski tıbbi delegesi Gary Hartstein Schumacher’in durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Hartstein, alınan bilgiler ve yapılan açıklamalara göre Autosport’un web sitesindeki  abonelere özel kısma bir değerlendirme yaptı; ben de tıbbi terimlerden çok anlamasam da elimden geldiği kadar çevirdim: 

Kafanızı kayaya çarptığınızda anında bir takım hasarlar oluşur ve bu hasarlar, aslında birbiri ardına eklenerek daha da kötü bir yaralanmaya yol açar. Anladığımız kadarıyla Schumacher’in kafasında dört ayrı tip yaralanma var.

Bunların ilki hematoma. Hematoma yırtılmış veya hasar gömüş damarlardan sızan kanın bir araya gelip birikmesi demek. Bu tehlikeli bir şey; çünkü hem ciddi bir darbe alındığını gösteriyor hem de kafatasının içindeki basıncı (ICP) yükseltiyor.

Schumacher’in kafasında sağ tarafta kafatası ile beyin zarı arasında kalan hematoma operasyonla alındı; ancak beynin içinde sol, sağ ve orta kısımda birkaç hematoma daha var. Bunlardan sol tarafta olanı, ikinci ameliyatla alınmıştı; ama diğerleri hala devam ediyor.

Bunun dışında, aynı kolumuzu veya bacağımız bir yere çaptığımızda oluşanlar gibi bazı bereler (çürük, yaralanma vs) var. Burada da hasar gören damarlardan sızan bir kan var; ama bu kan çekilebilecek kadar büyük boyutta değil. Burada ayrıca beynin bazı yerlerinin şişmesi gibi bir durum da söz konusu ki; bu da basıncı (ICP) arttıran ve istenmeyen bir durum.

Üçüncü yaralanma akson adı verilen beyin içindeki ‘sinir hücreleri’ ile ilgili. Bu hücreleri, şu anki durumda bir tarama yaparak görmek mümkün değil; ayrıca bu bölgedeki hasarlar nörolojik anlamda istenmeyen sonuçları doğurabilir.

Son olarak beyni besleyen dört atardamardan birisinde hasar olduğu da söyleniyor. Bu hasarın neye yol açabileceğini söylemek güç; çünkü insanların çoğunda beyindeki bu dört atardamar arasında bağlantı damarları vardır. Dolayısıyla bunlardan birisi tıkansa bile, diğerleri üzerinden kan akışı sürebilir.

Şu anki en önemli sorun basıncın (ICP) yüksek olması. Bu basınç fazla olunca, beyni besleyen damarlarda sıkışma oluşuyor. Beyin yeteri kadar kan alıp beslenemeyince de, şişmeye başlıyor. Şişen beyinde zaten yüksek olan basınç daha da artıyor ve kan akışı azalıyor; yani sarmal bir durum ortaya çıkar.

Bu kadar ağır beyin hasarı alan hastalarda, bazı temel prensipleri öncelik sırasına göre izlemek gerekir. Öncelikle beynin sürekli olarak yeterli oksijeni alması ve beslenmesi lazım. Bunu sağlamak için soluk borusu açılır ve soluk borusunun içine bir tüp yerleştirilir. Bu tüp sayesinde hava, sofistike vantilatörler yardımıyla vücuda iletilir ve bazı değerlerin normale yakın kalması sağlanır. Beyne yeterli kan akışını sağlayabilmek için basıncı düşürmek hayati derecede önem taşır.

Bu kan basıncını düşürmek için kazayı takip eden ilk iki gün içinde iki operasyon yapıldı ve alınabilecek olan hematoma tahliye edildi. Ayrıca bu ameliyatlar esnasında kafatasının açılan kısımları, açık bırakıldı. Böylece beyin, basınç çok artmadan bir miktar şişebilir.

Hastanın vücut ısısını biraz düşürmek (hipotermi), yeterli enerji seviyesinin korunmasını sağlar. Bu soğuma, aynı zamanda beynin metabolizmasını yavaşlatır. Bu sayede beyne giden oksijen ve besinler, vücudu kumanda etmek için harcanacağına; beynin ihtiyaçları için kullanılır. Bu yöntem, kafatası içindeki basıncı düşürmek için sıklıkla kullanılır.

Bu arada tıbbi olarak başlatılan suni koma kavramından da bahsetmek lazım. Daha önce vantilatörlerden ve vücut ısısının düşürülmesinden bahsettim. Ama bu işlemleri, hastaya, anestezi kullanmadan uygulamak mümkün değil. İşte bu nedenle, hastalar uyutulur.

Böylece hastanın hipotermi esnasında (genelde 48-72 saat arası) titremesi engellenir. Tüm bu önlemlere rağmen basınç düşmezse, anestezi daha çok arttırılır. Böylece beynin elektriksel aktiviteleri durdurulur ve mevcut tüm enerji beyin hücrelerinin hayatta kalması için harcanır. 

Peki önümüzde ne var? En azından aylarca sürebilecek çok uzun bir yol var. Kısa vadede ilk hedef basıncın normal ve stabil bir seviyeye düşmesiyle beraber anestezinin azaltılması.

16 Ocak Perşembe – 08:00

Haberler, gittikçe kötüleşiyor… İngiliz gazetesi Daily Mail, Schumacher’in durumuyla ilgili kötümser yorumları içeren bir haber yayınladı. Haberde Bild’e göre ‘Schumacher’in durumu çok ağır olduğu için yakın zamanda onu uyandırmakla ilgili bir plan olmadığını’ yazdığı duyuruldu. Alman haftalık haber dergisi Focus ise, uzmanlara dayandırdığı yorumunda ‘Schumacher’in hayatının geri kalanında komada kalabileceğini’ yazdı.

Kazadan bu yana 18 gün geçtiği belirtilen haberlerde, Schumacher’in uyandırılmaya çalışılacak kadar iyileşmediği ve teorik olarak bir daha hiçbir zaman komadan kurtulamayabileceği yazıldı. Bu şekilde ömür boyu sürecek bir komanın beyne daha fazla zarar vermeyeceği, ancak iyileşme yoksa koma durumundan kurtulmanın belki de mümkün olamayacağı yazıldı.

Ayrıca uzun süreli koma durumunun kaslarda erime, ciğerlerde fonksiyon bozukluğu ve beyin ve omurilikteki sıvı dolaşımının azalmasıyla beraber kafatası içi basıncın artmasına neden olabileceği belirtildi.

Haber için konuşan doktorlar, beyindeki hasarın nerede ve ne kadar olduğuna bağlı olarak Schumacher uyansa bile, kısmi felç, konuşma bozukluğu, kişiliğinde bazı köklü değişmeler yaşanması gibi problemlerin yaşanabileceğini altın çizdi.

Formula 1’in eski tıbbi delegesi Gary Hartstein ise, yapılan haberde pek çok tahmin ve varsayım yer aldığını, Schumacher’in hayata geri dönebileceğini; ancak kayak kazasından önceki tamamen sağlıklı Schumacher’i görme ihtimalimizin çok düşük olduğunu yazdı.

17 Ocak Cuma – 15:00 Resmi Açıklama

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama yaptı:

´Bizzat tedaviyi yürüten doktorlar veya yönetimimiz tarafından sağlanmayan bilgilerin tamamen spekülasyon olduğunun altını bir kez daha çizmemiz gerekiyor.

Michael´in ailesinin doktorların yürüttüğü tedaviden memnun ve mutlu olduğu, doktorlara tamamen güvendiklerini belirtmek istiyorum. Michael´in durumu aynen, stabil şekilde devam ediyor.´ 

Açıklamada sağlık durumuyla ilgili ´ciddi´ kelimesinin kullanılmamış oluşu dikkat çekti.

19 Ocak Pazar – 15:00 Ailenin Yayınladığı Mesaj

´Hala Michael´in iyileşmesi dileğiyle yollanmaya devam edilen mesajlar bizi çok etkiliyor. Kerpen´deki fan kulübüne, FC Köln ve Schalke 04 fanlarına ve Michael´i desteklemeyi sürdüren tüm fan gruplarına teşekkür ederiz. Onun bir savaşçı olduğunu ve asla pes etmeyeceğini hepimiz biliyoruz.´

22 Ocak Çarşamba – 15:00 F1 Eski Tıbbi Delegesi Gary Hartstein´in açıklamaları

Formula 1’in eski tıbbi delegesi Gary Hartstein Schumacher’in durumuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu, ben de elimden geldiği kadar çevirdim: 

Bugüne kadar yazdığım veya söylediğim şeylerle ilgili olarak Michael’i, onunla ilgili yapılan taramaları görmediğimi veya tedaviyi sürdüren ekiple bir temasımın olmadığını söylemeliyim. Ben söylenen ve tıbbi ekip tarafından söylenmeyen noktalar ile benzer durumdaki hastalar üzerindeki tecrübelerimi birleştirerek yorum ve tahminler yapıyorum.

Şu an neler oluyor? Michael çok büyük bir ihtimalle hala yoğun bakım ünitesinde. Hem aldığı yaraların ağırlığından, hem de normal bir bakım odasına alınsa bunun haberlerle duyulacağından hareketle bu yorumu yapıyorum. Michael’in soluması respiratör ile yapılıyorsa, bunun için soluk borusu açılmış olmalı; ama bu sonradan kapatılabilecek bir delik ve büyük problem değil.

Michael’i suni komada tutulması ile beynin dış tabakasında zeka kullanımını gerektiren bölümlerdeki elektriksel aktivite durdurulmuş vaziyette. Böylece daha önce bahsettiğim kafatası içindeki basıncın düşürülmesi hedefleniyor.

Yaralanmanın akut devresi geçtiğine göre, bu basıncın artık büyük problem olmaktan çıkması lazım. Beynin şişmesi ve beyindeki bereler normale dönüyor olmalı. Böylece suni komanın derinliği azaltılabilir. Unutmayın, soluk borusuna bir hortum takılması gerçekten çok acı ve rahtsızlık veren bir şeydir.

Durum iyiye gidiyorsa, tıbbi ekip yavaş yavaş suni komanın derecesini düşürecek ve Michael’i solunum cihazından kurtararak nörolojik durumu için çeşitli taramalar yapabilecektir.

Uyutmanın ve suni solunumum derecesi azaltılıyorsa, yani yavaş yavaş nörolojik duruma bağlı olarak Michael kendi kendine nefes almaya başlayacaksa bu iyi bir şey. Bu durumda birkaç hafta geçtikten sonraki gelişmeleri bekleyeceğiz ve yeni teşhislere bakınacağız. İyileşme kesin olarak bilinmeyen bir zaman süresince, bilinmeyen bir seviyeye kadar ilerleyecek ve belli bir fonksiyon noktasında tamamen duracak.

Öte yandan eğer uyutma seviyesi azaltıldıysa ve soluk borusuna hala respiratör takılıysa, bu durumda Michael hem kendi kendine yeteri kadar nefes alamıyor, hem de beyin istenen bilinç seviyesini yeniden kazanmanın çok uzağında demek olabilir. Kazadan bu yana üç hafta geçtiğine göre, bu gerçekten kötü bir durum olur.

Kritik ve stabil kelimelerini de kısaca açıklayayım. Kritik demek, doğrudan hayati tehlike veya hayati bir sistemde tehlike var demek. Stabil ise bir şeylerin değişmediği ve genelde normal sınırlar içinde devam etmesi demek. Michael’in artık hayati tehlikede olmadığı (basınç normale döndüğü için) ve fizyolojik parametreler açısından da stabil olduğu anlaşılıyor.

Peki muhtemel sonuçlar ne olabilir? Burada gerçekçi olmak durumundayım. Michael’in beyninde solda sağda ve ortada pek çok hematoma olduğu söylenmişti. Beynin ortası en önemli bölümdür; burada farkındalık, uyarılma, kan basıncı kontrolü, solunum, çiğneme vb fonksiyonlar yürütülür. Sol taraf genelde dil ve konuşmayla ilgilidir. Aslında bu açıklamayı yapan nöroloji uzmanı, bize bir felaket tablosu çizmiş bir bakıma.

Öncelikle Michael’in kazadan önceki halinde geri dönme ihtimalinin neredeyse imkansız olduğunu üzülerek söylemeliyim. Eğer Michael kendi başına yürüyebilir, yemek yiyebilir, giyinebilir ve önceki kişiliğinin bazı özelliklerini yeniden kullanabilirse; bu hem doktorlar hem de Michael için çok büyük bir zafer olur. 

Eğer iyileşme bu aşamaya kadar sürebilirse (ihtimali düşük olsa da bu mümkün) daha yüksek fonksiyonlardan (hafıza, konsantrasyon, okuma, planlama vs) ne kadarının geri kazanılacağına bakmak lazım. Bu konuda yanılmış olmayı çok isterim.

Bu arada koma durumundan da bahsedeyim. Koma hastanın farkındalığının kaybolması, çevreyle iletişiminin tamamen kesilmesi ve kendi isteğiyle hareket edememesi demek. Beyindeki temel hasarlar ve nispeten uzun süren basınçlı döneme bakarak, Michael’in sürekli komada kalma ihtimalinin mümkün olduğunu söylemeliyim.

Hasta spontane olarak gözlerini açabiliyorsa, uyuyup uyanabiliyorsa ama çevreyle iletişim kuramayıp bir fonksiyon (düşünme, konuşma vs) gösteremiyorsa, bu durum bitkisel hayat diye adlandırılır. Durum dört haftadan fazla sürerse sürekli bitkisel hayat, bir yıl veya daha fazla sürerse kalıcı bitkisel hayat denir.

Genelde bu tür yaralanmalardan sonra bir ay bitkisel hayatta kalan hastaların yarış,ı yeniden bilincine kavuşur ve belli bazı beyin fonksiyonlarını kullanabilir. Süre altı aya çıkarsa uyanma oranı %20’lere düşer. Bir yıldan sonra hastanın yeniden bilincini kazanması çok nadir rastlanan bir durumdur ve hasta uyansa bile, neredeyse hiçbir fonksiyonunu kullanamaz.

Bu arada bitkisel durumdan ziyade, minimal bilinç düzeyine çıkabilen hastalar, kendileri ve çevreleriyle ilgili sinyallerin bir kısmının farkına varabilir. Basit komutları anlayabilir, basit bir dili algılayabilir ve hedefe yönelik bazı davranışları yönetebilir. Duygusal tepkiler verebilir, gözle takip yapabilir, az da olsa bazı organlarını hareket ettirebilir ve kendisine konuşulduğunda konuşup cevap veremese bile, bazı sesler çıkarabilir. Bu sinyaller gün içinde ve zaman içinde dalgalanabilir. Schumacher’in minimal bilinç düzeyine ulaşma ihtimali, bitkisel hayatta kalma ihtimalinden daha fazla. Ama bu kadar iyileşme ihtimali bile, hala çok çok düşük.

Kısacası endişelenmemiz gereken çok şey var. Ama umudumuzu kaybetmeyelim. Çok ağır yaralanmış kafa travmalarından sonra, hastaların bazen kabul edilebilir bir seviyeye kadar iyileştiklerini görebiliyoruz. Yapabileceğimiz tek şey beklemek, dua etme ve Michael ile onun ailesine destek olmak.

29 Ocak Çarşamba – 15:00 Kazadan bu yana tam bir ay geçti.

Saygın Fransız gazetesi L´equipe Schumacher´in kazasıyla ilgili ilk basın toplantısında bulunan ve ismi açıklanmayan bir doktora dayandırılarak verilen haberde ´Anestezinin seviyesidüşürülerek Schumacher´in uyandırılma safhasına geçildiğini, Schumacher´in şu anda olumlu bir gelişme içinde olduğunu´ yazdı.

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm ise bu haberi takiben yazılı bir açıklama daha yaptı: 

´Bizzat tedaviyi yürüten doktorlar veya yönetimimiz tarafından sağlanmayan bilgilerin tamamen spekülasyon olduğunun altını bir kez daha çizmemiz gerekiyor.´ 

Şampiyon pilotun sağlık durumuyla ilgili son resmi açıklama 6 Ocak´ta yapılmıştı. Resmi açıklamaların azlığı nedeniyle, spekülatif haberler çıkmaya devam ediyor.

13 Ocak´ta Daily Telegraph ´Doktorların Schumacher´in beynindeki hasarı anlayabilmek için testlere başladığını´ yazmış; iki gün sonra Daily Mail ´Schumacher´in hayatının geri kalanını komada geçirebileceği´ haberini vermiş; 24 Ocak´ta ise Daily Mirror ´Schumacher´in kalıcı bitkisel hayata girmiş olabileceğini´ duyurmuştu.

İstatistiklere göre İngiltere´de, beyin hasarının uzun vadeli etkileriyle birlikte yaşamaya devam eden 1 milyondan fazla kişi var; her 100.000 kişiden 558´inde ise beyin hasarlı yaralanmalar görülebiliyor. 2011-2012 yıllarında beyin hasarı nedeniyle İngiltere´deki hastanelere toplam 353.059 kişi başvurmuş.

30 Ocak Perşembe – 16:00 Resmi açıklama: Schumacher´in uyandırılmasına başlandı 

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama ile dün çıkan ´uyandırılma´ haberlerini doğruladı: 

´Uzun zaman alabilecek uyandırma sürecinin başlatılması için Michael´e uygulanan anestezi azaltılmaya başlandı. Ailenin korunabilmesi adına bu bilginin, ancak bu işleme başlandıktan sonra ilgili partilerle paylaşılması kararlaştırılmıştı. Lütfen bu konuda başka bir haber verilmeyeceğini not edin.

Schumacher´in ailesi bir kez daha hem kendi mahremiyetleri hem de tıbbi olarak gizli kalması gereken sırlara saygı gösterilmesini ve Michael´i tedavi eden doktorlarının rahatsız edilmemesini istiyor. Aile, ayrıca dünya çapında Schumacher´e verilen destekle ilgili teşekkür ve takdirlerini de ifade etmek istiyor.´

3 Şubat Pazartesi 13:30

Sky News Almanya muhabiri: ´Schumacher´e nörolojik refleks testleri yapılacak, kafa içindeki basınç kontrol altına alınmış durumda. Schumacher´in kaslarına masaj yapılıyor ve kaslar hareket ettiriliyor.´ 

10 Şubat Pazartesi 13:30 – Bild´in 8 Şubat tarihli haberi

Uyandırılma işlemi iki haftadır devam eden Michael Schumacher, anestezinin düşürülmesine karşın; birkaç ufak refleks kasılması dışında uyarı testlerine cevap vermiyor. Haftalar sürebileceği belirtilen uyandırma işlemi sırasında, bazı vakalarda işe yaradığı görülen ‘sevilen kişilerin komadaki hastaya konuşması’ yöntemi de, Schumacher’in eşi Corinna tarafından bizzat her gün uygulanıyor.

Asklepios Kliniken Hamburg’un Acil Servis Şefi Prof. Heinz Peter Moecke ‘bazı durumlarda aile üyelerinden sevilen kişilerin  konuşması, hastayı sakinleştirir. Bir bakıma hasta kendisini güvende hisseder.” açıklamasını yaptı.

Schumacher’in eşi Corinna, her gün Michael’in odasına girerek kendisine konuşuyor; aynı terapiyi zaman zaman babası Rolf de gerçekleştiriyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta FIA Başkanı ve Ferrari’nin eski tekım patronu Jean Todt ile Ross Brawn, Schumacher’i ziyaret etti.

12 Şubat Çarşamba 12:00

Schumacher´in soluk borusundan içeri giren respiratör yüzünden zatürre olduğuna dair gayri resmi haberler var. Ancak F1’in eski doktoru Gry Hartstein, Schumacher’in kaza öncesi çok fit olan vücudunun bu hastalığı daha kolay atlatmasını sağlayacağını düşünüyor.

12 Şubat Çarşamba 15:00

Felipe Massa, Brezilya’daki bir organizasyonda yerel medyaya demeç verdi: ‘Schumacher için hastaneye gittim, yanında uzun süre kaldım, normal bir insanın uyuması gibi derin bir uykuda, ona her gün dua ediyorum!

14 Şubat Cuma 15:00

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama yaptı:

´Michael´in ailesi, dünyanın her tarafından gelmeye devam eden sempati karşısında bir kez daha en içten teşekkürlerini sunuyor. Aldıkları iyi dilekler aileye çok yardım ediyor, bu dileklerin hala uyandırılma evresinde olan Michael’e de yardım ettiğine eminiz.

Bu tür durumlarda sıklıkla görüldüğü gibi, hiçbir gün bir diğerinin aynısı olmuyor. Aile, Michael’in mahremiyetini korumak adına tıbbi ayrıntıların paylaşılmaması hususunda anlayış gösteren herkese teşekkür etmek istiyor. Başlangıçtan bu yana yaptığımız üzere, Michael’in sağlık durumuyla ilgili önemli haberleri iletmeye devam edeceğiz. Uyandırma periyodunun uzun süre alabileceğinin farkındayız.

Aile Michael’in iyileşeceğine, yürekten inanıyor ve onun doktorları, hemşireleri ve diğer sağlık personeline tam anlamıyla güveniyor. Burada önemli olan Michael’in iyileşme hızı değil, iyileşme işleminin sürek ve kontrollü şekilde gelişme göstermesidir.´

17 Şubat Pazartesi– 13:30

Schumacher’in kayak kazasını inceleyen yerel savcılık, soruşturma dosyasının kapatıldığını duyurdu.

Albertville savcısı Patrick Quincy ‘Michael Schumacher’in 29 Aralık’taki kayak kazasının sebep ve sonuçlarıyla ilgili soruşturma 12 Şubat’ta kapanmıştır. Bu soruşturmada herhangi bir suçluya rastlanmamıştır. Kaza pist dışındaki bir alanda yaşanmıştır. Kayak pistindeki işaretleme, emniyet tedbirleri ve bilgilendirme, yürürlükteki Fransız yönetmeliklerine uygundur.’ açıklamasını yaptı.

21 Şubat Cuma– 17:30

Felipe Massa, Bahreyn testleri öncesi Schumacher´i Grenoble´daki hastanede, ikinci kez ziyaret etmiş.

Massa bu ziyaretle ilgili olarak ‘Her zaman iyimser olmaya çalışıyorum. Onu gördüm, onunla konuştum, Jerez’deki testlerde neler yaptığımı, otomobilimi, yeni takımı, kısacası her şeyi anlattım. Ona birkaç sefer uyanması gerektiğini de söyledim. Olumlu bakıyorum. Sanırım buna inanmamız lazım. O çok kuvvetli ve çok büyük bir adam. Uyanabileceğini ve yeniden hayatın tadını çıkarabileceğini umuyorum. Doktorların söylediği şeyler konusunda hiçbir tecrübem olmadığı için durumu değerlendirmek zor. Ancak onu gördüm ve onunla uzun bir zaman geçirdiğim için çok mutlu oldum. Onunla konuştum, ona enerji verip yardım etmeye çalıştım. 

Schumacher uyuyordu, iyimserim çünkü normal gözüküyordu. Normal gözüküyordu ve ağzı ve diğer şeylerle bazı reaksiyonlar verdi. Ona bakmak olumluydu yani. Ama bir şey söyleyecek tecrübeye sahip değilim. Doktor değilim, ama benim gördüğüm tablo oldukça pozitifti.’

açıklamasını yaptı.

25 Şubat Salı– 10:30

Formula 1’in eski tıbbi delegesi Gary Hartstein Schumacher’in durumuyla ilgili yeni bir yorumda bulundu:

´Kafamın karıştığını söylemeliyim; öncelikle Grenoble’daki sessizlikten ötürü. Michael’ın fanları, onu seneler boyunca desteklemenin, tutkuyla takip edip sevmenin hiçbir şey ifade etmediğini hissetmeye başladılar. Bazılarında kızgınlık, sinir bozukluğu, hayal kırıklığı gibi tepkileri görüyorum. Bazıları ise‚ Michael’in mahremiyeti‘ kavramına saygı duyarak sessizliğini koruyor. Ama onlar bile, sessiz kalmalarının istenmesine, içten içe bozuluyorlar.

Ben gazeteci veya halkla ilişkiler/iletişim uzmanı değilim. Ama şu anki iletişim politikasının Michael’e ve ailesine nasıl yardımcı olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Michael’in uzun iyileşme sürecindeki, son derece muhtemel iniş ve çıkışları konuşmanın, Michael’in mahremiyetine nasıl zarar verdiğini ya da Corinna ile çocukların mücadelesini nasıl zorlaştırdığını anlayamıyorum. Bunu daha önce de söyledim, şimdi tekrar söylüyorum. Bu Michael’i sahip olduğu üne ulaştıran herkese karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. Onun zaferleriyle sevinip, mağlubiyetlerine üzülen insanlar, kendilerine bir şeyler söylenmesini hak ediyor. Bir şeyle bilmeye hakları olduğunu söylemiyorum, bir şeyler öğrenmeyi, hak ettiklerini söylüyorum. Neden onların üzüntüsü ve acısı dikkate alınmıyor? Milyonlarca fanı karanlıkta bırakmak, ne işe yarıyor?

Focus.de’de çıkan Michael’in yeniden uyutulmaya başlandığına dair haberi okumaya bile gerek yok. Onun tıbbi durumunu bilmediğimiz için, anestezinin seviyesinin arttırılmasına neden ihtiyaç duyulduğunu yorumlamak mümkün değil. Respiratör nedeniyle ortaya çıkan yeni bir problem, mekanik şekilde soluk alıp vermeyle ilgili yeni bir periyodu başlatmış olabilir. Nörolojik durumda bir değişiklik yaşanmış olabilir, hala vücutta olan kateterlerden ötürü virütik bir durum yaşanıyor olabilir. Ama kesinlikle bu konuda hiçbir fikrimiz yok.

Aslında şu anda önemli olan tek bir sorum var: Michael vantilatörden ayrıldı mı?

Suni koma ve uyutma dönemi sonlandırıldığında, sıradaki büyük adım respiratörden ayrılarak hastanın kendi başına soluk alıp vermesidir. Durum böyleyse, bu haberin kamuoyuyula paylaşılmasndan neden kaçınılır? Sabine’in ‚Michael, kendi başına nefes alıp vermeye başladı‘ dediğini bir düşünün. Eğer Michael respiratörden ayrıldıysa ve bu durum halktan gizleniyorsa, bu gerçekten onun fanlarına ve halka karşı yapılmış olan büyük bir saygısızlık ve kibir göstergesi olur.

Öte yandan Michael hala vantilatör ile yaşıyorsa, o zaman bunun sebeplerine bakmalıyız. Bu durumda beyin kökünde bulunan lezyonların soluk alıp verme merkezine zarar vermiş olması, sebeplerin başında gelebilir.

Beyin kökü, nefes alıp vermenin kontrol edildiği yerdir. Burası beynin uyandırılması, farkındalık ve dikkat etme gibi çok önemli işlemleri de yürütür. Ayrıca yüzle beyin arasındaki sinirler de (görme, duyma, hissetme, hareket) buradan beyne girer.

Eğer beyin kökündeki hasar büyükse, hasta hiçbir şekilde uyanma belirtisi göstermez ve vantilatöre bağlı kalır. Tabii bu korkunç bir durum. Beyin kökü hasarı hastanın klinik durumundan anlaşılabilir, ayrıca yapılan taramalarda da görülebilir. 

Işin özeti şu:

Eğer Michal kendi başına nefes alamıyorsa ve (şüphelendiğimiz gibi) çevresiyle anlamlı bir iletişim kuramıyorsa (Felipe Massa’nın bahsettiği ağız hareketlerini dikkate almıyorum) ve hem görüntüleme hem de fonksiyonel açıdan beyin kökünde geri döndürülemez büyük bir hasarın varlığı görülüyorsa, Michael’in doktorları artık tedavinin bırakılması hususunu aile ile konuşmaya başlarlar; çünkü bu noktadan sonra iyileşme şansı yoktur. Bu konuşma, yaşanmış olabilir.

Eğer Michael kendi başına nefes alıyor, ancak çevresiyle anlamlı bir iletişim kuramıyorsa, hala sabretmeye devam etmemiz gerekir. Suni komanın sonlandırılmasının üstünden bu kadar süre geçtikten sonra, uyanma ihtimali %50 civarındadır. Ama bu uyanmanın hangi seviyeye çıkacağı belirsizdir. Bu durum altı hafta sonra (yani önümüzdeki üç hafta içinde) %20’ye iner ve hasta uyansa bile ciddi ve kalıcı fonksiyonel özürlere sahip olur. Aradan bir yıl geçtikten sonra, gerçekte hiç kimse artık uyanamaz.

Son olarak, eğer Michael kendi başına nefes alıyor ve çevresiyle anlamlı bir iletişim kuruyorsa (böyle olduğunu umut ediyorum, ama korkarım durum böyle değil) o zaman bu iyi haberi fanlardan gizleyenler, kendilerinden utanmalıdır. Gerçekten bir gelişim kaydedildiyse ve bu fanlardan gizleniyorsa, o zaman şu anki iletişim stratejisi Formula 1 iletişim tarihindeki en kötü, en manasız ve en acı verici çalışma olarak hatırlanacaktır.´

06 Mart Perşembe – 17:30

İtalyan gazetesi La Gazzetta Dello Sport, ´Schumacher´in kendi kendine nefes almaya başladığı´ haberini duyurdu. 

07 Mart Cuma – 15:00

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama yaptı:

´Michael hala uyandırılma aşamasında. Durum değişmedi. Michael´i tedavi eden doktorlar veya yönetimimiz tarafından teyit edilmeyen herhangi bir tıbbi bilgi dikkate alınmamalıdır.´

12 Mart Çarşamba – 15:00

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama yaptı:

´Michael’in bu durumun üstesinden gelip uyanacağına güveniyoruz. Bazen ufak ama umut verici işaretler görüyoruz, ancak şu anda çok sabırlı olmak gerektiğini de biliyoruz. 

Michael ağır şekilde yaralandı. Geçmişte çok zorlu durumların üstesinden gelen Michael’in böylesine basit bir durumda çok korkunç şekilde yaralanmasını kabullenmek hepimiz için çok zor.

En baştan itibaren bunun Michael için uzun ve zor bir savaş olacağını biliyorduk. Bu savaşı tamamen güvendiğimiz doktorlarla birlikte veriyoruz. Sürecin uzunluğu bizim için önemli değil.

Aileye gösterilen sempati onların kalbini ısıtıyor ve aile bu ilgi karşısında şükranlarını sunuyor. Ancak Michael’in ailesinin çok yoğun, mahrem ve hassas bir durumdan geçtiğini unutmamak lazım. Bu arada hepimize Michael’in ailesini her zaman kamuoyunun gözünden uzakta tuttuğunu ve onların özel yaşamını koruduğunu hatırlatmak isterim.

Sahip olduğumuz tüm enerjiyi Michael’e yöneltmeye çalışıyoruz ve bunun ona yardım edeceğine kalben inanıyoruz. Ayrıca bu savaşı kazanacağına da inanıyoruz.´

21 Mart Cuma – 15:00

Alman ve İtalyan basınında Schumacher’in 20 kilogram kaybettiğine dair haberler çıktı. La Gazzetta Dello Sport ve Bild, kazadan önce 75 kilogram ağırlığında olan Schumacher’in 20 kilogram kaybettiğini duyurdu. Karlsbad Eğitim Hastanesi’nden Prof Dr. Curt Diehm ‘Komada bulunan hastaların zayıflaması normal bir durum olsa da, 20 kilogram bir insan için ciddi bir ağırlık kaybı demek. Hareketsiz kaldığı için kaslarında ciddi oranda bir erime olmalı.’ yorumunu yaptı.

29 Mart 2014 Cumartesi – 15:00

İngiliz Daily Express gazetesinin haberi:

45 yaşındaki Corinna Schumacher kocası Michael’i, 90 gündür tedavi görmekte olduğu Fransız hastanesinden çıkarıp İsviçre’deki evine getirmek istiyor.

Corinna’nın, yedi kez dünya şampiyonu pilotu suni komada tutan hastanedekiyle aynı tıbbi ekipmanlara sahip bir yer inşa etmek istediği öğrenildi.

29 Aralık’ta geçirdiği kazadan bu yana komada olan Schumacher için inşa edilmesi planlanan kliniğin 10 milyon pounda (yaklaşık 36 milyon TL) mal olacağı düşünülüyor. Cenevre gölü kıyısındaki Gland’de bulunan evin içinde, bu klinik ayrı bir şekilde inşa edilecek.

Doktorlar 30 ocak’ta suni komadan uynadırılma işleminin başladığını duyurmuştu. Uzmanlar, suni komada bulunan birisinin normalde 15 gün içinde uyanacağını ve Schumacher’in şimdiye kadar çoktan uyanması gerektiğini söylüyor.

Bugün Schumacher’in ölümcül kayak kazasını yapmasının üstünden üç ay geçti. Bir aile dostu Schumacher’in ailesinin her gün 240 kilometrelik bir yolu kat ederek, yatağının başucunda 8-10 saat arası kaldıklarını söylüyor. Ayrıca zaman zaman F1 efsanesinin kardeşi Ralf ve babası Rolf’un de hastanede kaldığı beliritliyor. Aynı kişi ‘Aile, yakında olduklarını hissetmesi için onunla konuşuyor ve dua ediyor. Mucizeler tabii ki olabiir ve zengin bir adam olan Schumacher paranın satın alabilecğei en iyi tedaviyi görüyor. Ama dünyadaki tüm parayı bir araya getirseniz de, onun problemini tedavi edemezsiniz. Aile, onun bitkisel hayatta yaşayabileceği bir yer ayarlıyor.’ bilgisini verdi.

Sun gazatesine konuşan Schumacher’in bir arkadaşı ise ‘Doktorlar Corinna’ya gerçek durmu izah etti. Bu komadan ancak kısmi şekilde iyileşebileceği ve muhtemelen hayatının geri kalanını bitkisel hayata geçirebileceği belirtildi.´ açıklamasını yaptı.

4 Nisan Cuma – 12:00

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama yaptı:

´Michael, gelişme kaydediyor. Bilincini kazandığını ve uyandığını gösteren anlar gözleniyor. Grenoble hastanesindeki takım ile beraber bu uzun ve zorlu savaşta onunla beraberiz ve ona güvenmeye devam ediyoruz.

Sürmekte olan sempatiniz ve desteğiniz için teşekkür etmek istiyoruz. Aynı zamanda, daha fazla detay paylaşmama hususunda anlayış göstermenizi istiyoruz. Bu Michael’in ve ailesini mahremiyetini korumak ve tıbbi takımın tam bir sakinlik içinde çalışabilmesini sağlamak için gereken bir şey.´

14 Nisan Pazartesi – 18:00

Michael Schumacher’in menajeri Sabine Kehm, kazadan sonra ilk defa bir televizyon programına katıldı. Alman ARD televizyonuna konuşan Kehm, şunları söyledi:

‘Aile, Schumacher’in gösterdiği gelişim ve iyileşmeden dolayı heyecan duyuyor. Bazı anlarda bilinci açık oluyor ve ufak iyileşme emareleri gösteriyor. Bazen uyanık olduğu anları, bazense bilinçli olduğu anları yaşıyoruz; ki bu hepimize cesaret veren bir gelişme. Elbette ben doktor değilim; ama uyanık olmakla bilinçli olmak arasında fark var. Bilinçli olduğunuzda çevreyle iletişim kurabiliyorsunuz. Aileye saygımdan ötürü burada detayları paylaşmak istemiyorum, ama Michael’i tedavi eden doktorların uzmanlıkları hususunda hiçbir şüphemiz yok. Onların hepsi kendi alanlarında çok iyi olan isimler.’

Kehm ayrıca Schumacher’in gösterdiği etkileşimin çok sınırlı bir ölçüde olduğunu ve beynindeki hasardan dolayı tıbbi olarak bir tahminde bulunmanın mümkün olmadığını söyledi. Medya’nın Schumacher’in iyileşme süreciyle ilgili gelişmeleri takip ederken daha hassas davranması gerektiğini belirten Kehm, sözlerine şöyle devam etti:

‘Aileyi en çok üzen şey, Michael’i tedavi etmeyen doktorların yaptığı tahminler ve bu tahminlerden üretilen, doğru olmayan haberler. Dışarıdan birileri yorum yaptığında, bazen istemesek bile açıklama yapmak durumunda kalıyoruz.’

17 Nisan Perşembe – 16:00 – Stern´in 16 Nisan tarihli haberi

Alman Stern dergisi, Schumacher’in kazasından hemen sonra yapılan müdahaledeki hatalar yüzünden Alman pilotun iyileşme umutlarının azaldığını iddia etti.

Derginin haberine göre, paramedikler olay yerine vardığında; F1 efsanesinin bilinci açık olduğu için, Schumacher’in yaralarının ciddiyetini yanlış değerlendirmiş olabilirler.

Stern’in konuştuğu bir acil servis doktoru, kafa travmalarında zaman zaman şokta olan hastanın ‘gözlerini açık tutabileceğini, konuşup hareket edebileceğini’  bunun da travmanın gerçekte olduğundan daha hafifmiş gibi bir algı yaratabileceğini söyledi. Ancak bu gibi durumlarda, hastanın tıbbi durumunun aniden ve hızla kötüye gidebileceği de belirtildi.

Dergideki habere göre tıbbi ekip olay yerine birkaç dakika sonra gelseydi, durumun bir ölüm kalım meselesi olduğunu daha çabuk anlayabilirlerdi.

Schumacher, gerçekten de Grenoble’daki özel hastaneye götürülmeden evvel, Moutiers’deki ufak bir kliniğe götürülmüştü. 45 yaşındaki Schumacher orada entübe edilse de (solunum yetmezliğinde uygulanan teknik), zaten o ana kadar derin bir koma haline girmişti.

Schumacher, bu vaziyetteyken 20 dakika içinde Grenoble’a ulaştırıldı. Yerel birgazeteci, helikopterdeki paramediklerin aşırı heyecanlı olduklarını gözlemlemişti.

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm bu konuyla ilgili yorum yapmasa da, Stern eğer daha önce entübe edilip operasyona alınabilseydi Schumacher’in iyileşme şansının çok daha fazla olabileceğini yazdı.

2 Haziran Pazartesi – 11:00 – İspanyol Basınındaki Haberler

Michael Schumacher´in menajeri Sabine Kehm, F1 efsanesi Schumacher hakkında İspanyol basınında çıkan haberleri yalanladı. İspanyol gazeteleri geçen hafta Kehm’in ‘Schumacher’in yakın çevresiyle iletişime geçebildiğini’ söylediğini, yazmıştı.

Ancak Kehm İtalyan La Gazzetta dello Sport’a verdiği demeçte “O gazetecilerle hiçbir zaman konuşmadım ve Michael’in sağlık durumuyla ilgili bir açıklama da yapmadık. ” ifadesini kullandı.

Ancak bazı gazeteciler, Schumacher’in sağlık durumu ile ilgili çıkan spekülasyonların, ailesi ve menajerliği tarafından hiçbir açıklama yapılmamasından kaynaklandığını düşünüyor. Saygın F1 yazarlarından Roger Benoit, Blick gazetesindeki köşesinde ‘Yavaş yavaş, herkes endişelenmeye başladı. Haftalardır Grenoble’dan ve aileden gelen hiçbir bilgi yok. Peki ama neden?’ diye sordu.

İlk günlerden bu yana Schumacher’in medya yönetiminin stratejisini eleştiren F1’in eski doktoru Gary Hartstein de, ‘artık korkularının iyice arttığını’ dile getirdi:

“Schumacher’in kendisinin ve ailesinin mahremiyetini korumaya azami ölçüde önem gösteren yönetimin, eğer iyi bir gelişme olduysa bunu Schumi’nin fanlarından gizlemek isteme sebebini anlayamıyorum. Schumacher’inki kadar ağır bir yaralanmanın ardından, komada geçen neredeyse altı aylık süreden sonra; çok çok az sayıda hasta yeniden bilincini kazanabiliyor. Korkarım ve neredeyse eminim ki, Michael hakkında hiçbir zaman iyi bir haber duyamayacağız. Bu noktadan sonra, ailenin yapacağı herhangi bir basın açıklamasını korkarak okuyacağım.”

16 Haziran Pazartesi – 12:00 Resmi Açıklama. Schumacher komadan çıktı…

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama ile Schumacher’in komadan çıktığını duyurdu:

‘Michael, uzun sürecek olan rehabilitasyon periyoduna başlamak üzere CHU Grenoble hastanesinden ayrıldı. Artık komada değil.

Michael’in ailesi, onu tedavi eden tüm doktorlara, hemşirelere, terapi uzmanlarına ve kaza yerinde ilk müdahaleyi yapan görevlilere, bu ilk aylarda ortaya koydukları harika işten ötürü teşekkür etmek istiyor.

Aile, ayrıca Michael’e iyi dileklerini ileten herkese teşekkür ediyor. Bu dileklerin ona yardımcı olduğuna eminiz.

Bu arada rehabilitasyon sürecinin kamuoyunun bilgisinden uzakta yürütüleceğini bildirerek bu konuda anlayış göstermenizi de rica ediyoruz.’

16 Haziran Pazartesi – 15:00 F1’in Eski Doktoru Gary Hartstein’in açıklaması:

´Michael’in hastaneden çıkması, tabii ki iyi bir haber. Michael’in yaralanmasından bu yana geçen süre ve yoğun bakım ünitesinin vücudun ana sistemlerini besleme ve destekleme rolü göz önüne alındığında, Schumacher’in yoğun bakım ünitesinden çıkıp hemen rehabilitasyona yollanmadığı düşünülebilir; yani arada normal bir klinikte geçmiş olan bir süre bulunmalı. Beş ay boyunca yoğun bakımda kaldıktan hemen sonra rehabilitasyona giren bir hasta görmedim şimdiye kadar.

Bu arada vantilasyonla nefes alan hastaların da rehabilite edilebildiği pek çok merkez var; dolayısıyla şu anda Michael’in kendi başına nefes alıp alamadığını, hala bilemiyoruz.

Sabine, daha önce Michael’in gözlerini açtığı anların olduğunu duyurduğu anda, Schumacher’in artık komada olmadığını anlamıştık. Tanım gereği koma ‘bilincin olmaması, gözlerin açılmaması’ demek. Hasta gözlerini açar ama bilincini yakalayamazsa, buna ‘bitkisel hayat’ denir. Bu duruma çevreyle sınırlı bir iletişim kurulmasını da eklersek, durum ‘minimum bilinç seviyesi’ haline gelir.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Sabine, tam bir profesyonel. Nisan ayının başında ‘Michael’in uyandığı ve bilincini yakaladığı anlar olduğunu’ söylemişti. Bunları bize söylerken, tıbbi açıdan kusursuz bir dille Michael’in artık komada olmadığını anlatmıştı zaten. Ancak, bu açıklamada, sadece tıp konusunda deneyimli insanların algılayabileceği iki tabir kullanmıştı; sıradan insanlar için uyanık olmakla, bilinçli olmak aynı şeydir. Bu durumda kullanılan ifadeler, Michael’in doktorları tarafından seçilmiş ve muhtemelen onun ‘minimum bilinç seviyesinde’ olduğunu gösteriyor.

Şu anda, sanki bir zafer kazanılmışçasına Michael’in komada olmadığı haberi bize verildi. Yukarıda da yazdığım gibi, aslında bu bir haber değil. Burada çok özenle seçilmiş kelimelerle, sanki gerçek durum yerine farklı bir algı yaratılıyor. Eğer Michael, Nisan ayında belirtildiği gibi ‘minimum bilinç seviyesinden’ bir adım daha ileride olsaydı, Schumacher’in rehabilitasyona başladığı, kendisini ifade etmekte zorlandığı ve daha iyi olabilmek için çok çalışması gerektiği söylenirdi. Veya yürümeyi, okumayı, yazmayı, konuşmayı yeniden öğrenmesini gerekeceği söylenebilirdi. Ama, hayır. Bunların hiçbiri söylenmedi. Zaten bildiğimiz bir şey söylendi ve gelecekte bu durula ilgili güncel bir haber beklememek gerektiği de belirtildi. Tam da düşündüğüm gibi.Tüm bunlar, bende acı bir tat bıraktı. Michael’in ailesi ve siz F1 fanları için gerçekten üzüntü duyuyorum.´

16 Haziran Pazartesi 18:00 – Çeşitli Haberler

Daily Telegraph muhabiri Danielt Johnson, Michael Schumacher´in Lozan Üniversite Hastanesi´ne götürüldüğünü duyurdu. Schumacher ve ailesi, beyin üstünde yapılan çalışmalarla ünlü olan hastanede özel bir bölüme alınmış.

Alman gazetesi Bild ‘Schumacher’in kendi kendine nefes alıp verebildiğini, geçtiğimiz haftalarda uyanık kaldığı sürelerin gittikçe arttığını, evinden artık sadece 30 km uzakta olduğunu, sesleri duyabildiğini, dokunmalara tepki verdiğini ve karısı ile çocuklarıyla iletişim kurabildiğini’ yazdı.

Ancak bazı doktorlar, rehabilitasyon sürecinin aylar veya yıllar boyunca sürebileceğini belirtiyor. Schumacher’in fiziksel olarak fit olması, çok yaşlı olmaması ve kazadan önce bilinen bir rahatsızlığının olmaması ise, olumlu faktörler olarak değerlendiriliyor.

Focus dergisine konuşan Alman nöroloji uzmanı Dr Andreas Pingel, ciddi beyin hasarı gören hastaların ancak dörtte birinin kalıcı bir hasar olmadan iyileşebildiğini belirterek ‘Bu hastaların %10’u ile %30’u arasında kalan bir kısmı, tolere edilebilecek bazı kalıcı engellerle yaşamaya devam edebiliyor´ yorumunu yaptı.

Bu arada Almanya Nöroloji Birliği’nin başkanı Dr Andreas Ferbert, ‘Schumacher’in uyanık komada’ olabileceği belirtti: ´Çok uzun süre komada kalan hastalar bazen gözleri açık olsa bile, çevreyle çok sınırlı seviyede iletişim kurabilirler. Schumacher’in ‘sürekli bitkisel hayatta kalma ve hiçbir zaman tamamen iyileşememe’ riski de var.’

16 Haziran Pazartesi 22:00

Alman milli takımı oyuncusu Lucas Podolski, Dünya Kupası’nda Almanya’nın Portekiz karşısında aldığı 4-0’lık galibiyeti Michael Schumacher’e adadı. Podolski ‘O iyi bir arkadaş, iyi bir adam ve futbolu deli gibi seviyor. Belki de maçı izlemiştir veya skoru biliyordur.’ açıklamasını yaptı.

17 Haziran Salı 15:00

Schumacher’in ailesi bir teşekkür mesajı yayınladı:

‘Michael için iyi dileklerde bulunan herkese, pozitif enerjileri için teşekkür ederiz. Bu dileklerin ona yardımcı olduğuna eminiz.’

19 Haziran Perşembe 11:00 – Schumacher’in durumuyla ilgili son haberler…

İngiliz Telegraph gazetesi, Schumacher’in ailesine yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde ’45 yaşındaki pilotun, bilincinin gidip geldiğini’ yazdı.

Schumacher’in tedavisinin devam ettiği Lozan Üniversite Hastanesi, dünyada kafa travmaları ve beyinle ilgili problemler üzerine çalışma yapan en iyi ve en donanımlı hastane olarak lanse ediliyor. Hastanenin basın sorumlusu Darcy Christen ‘Schumacher’in tedavisi uzun sürecek. Buraya transfer edilmiş olması, son haftalarda durumunun önemli ölçüde iyileştiği anlamına gelmiyor. Schumacher’in bilinci gidip, geliyor. Ama Nisan ayına göre bilincinin geldiği dönemler daha düzenli şekilde yaşanıyor. Şu anda konuşamıyor, ama belli oranda iletişim kurabiliyor. Doktorları ve ailesi onunla konuşmaya çalışıyor; ancak çok çabuk yorulduğu için uzun süreler dinlenmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu iletişim minimumda tutuluyor’ açıklamasını yaptı.

Christen sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Önümüzde çok uzun bir dönem var ve sonucun ne olacağı belli değil. Her ne olacaksa, bunu görmek için şok sabırlı olmak gerekecek. Alanının en iyilerinden birisi olan Prof. Richard Frackowiak’ın önderliğindeki Lozan Nöroloji Departmanı, tedavi ve araştırmaları birlikte yürütüyor. Şu anda Schumacher’in tedavi olabileceği daha iyi bir yer yok´

İtalyan La Repubblica gazetesi ise, haberinde, Schumacher’in artık yoğun bakımda kalmaya ihtiyaç duymadığını ve hastane kaynaklarına göre ‘yorucu transfer aşamasından sonra Schumacher’in birkaç gün içinde stabil hale gelmesinin ardından rehabilitasyon sürecinin başlayacağını’ yazdı. Gazete ayrıca, Schumacher’in bilincinin geldiği anlar kısa sürse de, bazen gözlerini kullanarak iletişim kurabildiğini belirtti.

24 Haziran Salı 08:00 – Schumacher’in tıbbi dosyası çalındı…

Michael Schumacher’in hastane raporları çalındı. Schumacher’in menajeri Sabine Kehm, birkaç gündür basın kuruluşlarına Schumacher ile ilgili tıbbi raporların satılmak üzere önerildiğini, şu anda hukuki sürecin başlatıldığını ve kişiye özel olan bu bilgileri satmaya çalışan veya yayınlayanlar hakkında dava açılacağını söyledi. Resmi açıklama şu şekilde yapıldı:

‘Birkaç gündür çalınmış belgeler ve verilerin medya kuruluşlarına satılmaya çalışıldığını biliyoruz. Bu belgeleri satmaya çalışan kişi, elinde Michael Schumacher’in tıbbi dosyasının bulunduğunu iddia ediyor.

Bu belgelerin orijinal olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak belgelerin çalıntı olduğu kesin. Hırsızlık olayı, hukuki makamlara iletildi ve resmi otoriteler konu üstünde çalışmaya başladı.

Bu tür belgelerin satın alınması veya yayınlanması yasaktır. Tıbbi dosyaların içeriği tamamen kişiye özeldir ve gizlidir; bu tür dosyalar kamuoyuna yayınlanamaz. Bu nedenle bu tıbbi dosyaya atıfta bulunulan veya dosyanın içeriğinin paylaşıldığı her bir yayın için suç duyurusunda bulunacak ve tazminat davası açacağız.’

08 Temmuz Salı 17:00 – Corinna Schumacher´in demeci

Mirror gazatesindeki habere göre, İsviçre’de bir binicilik etkinliğine katılan Corinna Schumacher, aylar sonra katıldığı bu ilk organizasyonda, ‘gülerken ve şaka yaparken’ görüldü.

Alman kadın dergisi Neue Post ise, Alman pilotun geleceğiyle ilgili iyimsere bir havanın olduğunu yazdı. Dergide, kocasının durumu sorulduğunda Corinna’nın ‘İleri doğru gidiyor. Yavaş da olsa en azından ileri doğru gidiyoruz’ dediği yazıldı.

14 Temmuz Pazartesi 12:00 – F1 Eski Tıbbi Delegesi Gary Hartstein´in açıklamaları

Gary Hartstein, geçtiğimiz hafta Corinna Schumacher’in basına yansıyan demeçleriyle ilgili kısa bir açıklama yaptı. Alman Bunte dergisine konuşan Hartstein ‘ Ne yazık ki, Michael’in durumunun, insanların sandığı kadar iyi gitmesi çok zayıf bir ihtimal. Corinna’nın onunla bir şekilde temas kurması, gerçektir. Ancak bunun dışında bir şeyin olması, ancak bir mucizeye bağlı.’ sözlerini sarf etti.

22 Temmuz Salı 12:00 – Daily Mail´in ´Schumacher´in tedavisi evinde devam edebilir´ haberi

İsviçre’deki Sonntagsblick gazetesi, Lozan hastanesine yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde ‘Schumacher’in yaz sonunda rehabilitasyon sürecine evinde devam edebileceğini’ yazdı. Haberde görüşlerine başvurulan Basel’deki bir hastanenin rehabilitasyon kliniği şefi Mark Mader, ‘Tedavinin evde devam etmesi aile için zor olsa da, Schumacher’in iyileşmesi için en uygun yöntem bu olur’ yorumunu yaptı.

Gazetenin haberine göre Schumacher’in eşi Corinna, çiftin mansiyonunda son teknoloji ürünü tıbbi cihazlarla donatılmış ve zemini tamamen düz (merdivensiz) bir rehabilitasyon merkezi inşa ettirdi. Bu merkezde çalışacak görevlilerin kalması için ayrı bina da hazırlandı. Merkezde fizyoterapistler, doktorlar, beslenme uzmanları, hemşireler ve nörologların görev yapması bekleniyor. 

Bu arda resmen doğrulanmayan haberlere göre, felç durumu devam eden Schumacher, gözlerini açıp kapatarak eşi, kızı Gina ve oğlu Mick ile iletişim kurabiliyor. Lozan’daki hastanenin doktorları, önümüzdeki haftalarda Schumacher’in ağzı ile kontrol edebileceği gelişmiş bir elektronik destekli tekerlekli sandalyede oturabileceğini düşünüyor.

Bu arada Hırvat basınında, Schumacher ailesinin devrim yaratabilecek bir mikroçip implant tekniği üzerinde çalışan Hırvat doktorlar Darko Chudy ve Vedran Deletis ile temas kurduğu da yazıldı. Mikroçip sayesinde Schumacher’in yeniden yürüyebilme ve konuşabilme ihtimalinin olduğu söyleniyor. Doktor Darko Chudy, benzer bir teknik sayesinde bir Hırvat gencinin iki ay içinde yürümeye başladığını belirtti.

25 Temmuz Cuma 12:00 – Schumacher’in özel jeti satılığa çıktı.

Michael Schumacher’in eşi, yedi kez dünya şampiyonu pilota ait olan ve artık kullanılmayan özel jeti satılığa çıkardı. Kuyruğunda ‘MS’ logosu bulunan ve ‘M-IKEL’ adını taşıyan gri renkli Falcon 2000EX model jet, Schumacher tarafından F1 kariyeri sırası ve sonrasında kullanılmıştı.

Alman Bild’in haberine göre Corinna Schumacher, 25 milyon Avro’ya satın alınmış olan jeti, 20 milyon Avro karşılığında satışa çıkardı.

6 Ağustos Çarşamba 12:00 – Schumacher’in hasta dosyasını çaldığı düşünülen kişi, intihar etti.

Michael Schumacher’in hasta dosyasının bir kopyasını basına sızdırdığından şüphelenilen kişi, Zürih’teki polis nezarethanesinde kendisini asmış olarak bulundu. İsmi açıklanmayan ve İsviçreli helikopter firması Rega’da çalıştığı bilinen kişi, Schumacher’in 1 Haziran’da Grenoble’daki hastaneden Lozan üniversite Hastanesi’ne taşınması sırasında, sorumlu olarak görev almıştı. 

Fransız gazetesi “Le Dauphine Libere” , elde dilen dosyanın yaklaşık 40 bin pound karşılığında Avrupa medyasına önerildiği ve e-postanın Zürih’teki bir helikopter firmasından atıldığını yazmıştı. İlgili firma 8 Temmuz’da dosyanın sızdırılmasıyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, ancak çalışanlarından birisiyle ilgili herhangi bir kanıta rastlanmadığını belirtmişti. Zürih’te soruşturmayı yürüten savcılık, ismi açıklanmayan Rega çalışanını Salı günü tutuklamıştı. Çarşamba günü sorgulanacak olan kişi ise, suçlamaları reddetmişti. Savcılık, ölüm olayında başka bir şahsın rolünün olduğuna dair bir kanıt bulunamadığını belirtirken, Rega firmasının CEO’su ‘firmanın yaşanan trajik olaydan ötürü üzgün olduğunu’ açıkladı.

4 Eylül Perşembe 12:00 – Schumacher, Noel’de evine dönebilir.

Alman dergisi Bunte, Michael Schumacher’in Noel zamanında rehabilitasyon kliniğinden çıkarak evine dönebildiğini yazdı. Lozan’daki hastanede çalışan kaynaklara dayandırılan haberde, 45 yaşındaki şampiyon pilotun tedavisinin, Noel zamanından itibaren Cenevre gölü kıyısında yer alan mansiyonun içinde hazırlanan özel merkezde devam edebileceği yazıldı. 

Ancak dergi’ F1 efsanesinin durumunun iyi olmadığını, Schumacher’in günlük aktiviteler için sürekli olarak yardıma muhtaç olduğunu ve hareket ve konuşma kabiliyeti ile hafızasının ne zaman düzelebileceğine dair hiçbir tahminin yapılamadığını da’ belirtti.   

9 Eylül Salı – 15:00 Schumacher evine döndü…

Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama ile Schumacher’in hastaneden çıktığını ve şampiyonun tedavisinin artık evinde devam edeceğini açıkladı:

‘Bundan böyle Michael’in rehabilitasyonu evinde devam edecek. Yaralarının ağırlığı göz önüne alındığında, son haftalar ve aylarda gelişme kaydedildi. Ancak hala önümüzde uzun ve zor bir yol var.

CHUV Lozan hastanesindeki tüm tıbbi ekibe, titiz çalışmaları ve uzmanlıklarından ötürü minnettarız. Michael’in ailesinin mahremiyetine saygı duyulmaya devam edilmesini ve sağlık durumuyla ilgili spekülasyonlardan kaçınılmasını rica ederiz.

Aşağıdaki bilgiler ise arka planda değerlendirilmesi gereken bilgilerdir:

– Bu gelişme nedeniyle Schumacher’in sağlık durumunda büyük bir değişikliğin olduğu varsayılmamalıdır.

23 Ekim Perşembe – 14:00 BBC: Schumacher gelişme kaydediyor.

BBC’nin haberi:

Michael Schumacher’i neredeyse altı ay boyunca tedavi eden bir doktor, F1 şampiyonunun gelişme kaydettiğini belirtti. Ancak Fransa’daki Grenoble hastanesinde çalışan Dr. Jean-Francois Payen, iyileşme sürecinin uzun zaman alacağını ve bu tarz yaralanmalardaki rehabilitasyon periyodunun bir ile üç yıl arası sürebileceğini de söyledi.

Yedi kez F1 dünya şampiyonu olan pilot kayak kazasının ardından önce uzun süre Grenoble’da, daha sonra Lozan’da tedavi edildikten sonra Eylül ayı başında evine götürülmüştü. Şampiyon pilotun rehabilitasyonu, Gland’daki (İsviçre) evinde devam ediyor.

Dr. Payen, Perşembe günü Fransız radyosu RTL ve Le Le Parisien gazetesine bir demeç verdi ve “Bir gelişme gördüm, ama ona zaman tanımamız lazım. Tıpkı diğer hastalarda olduğu gibi bir ile üç yıl arasında sürebilen bir zaman var önümüzde.” dedi.

Önceki aylarda BBC News’e konuşan nörolog Tony Belli “Bazı insanların rehabilitasyon sürecinde üç dört sene geçirdiğini biliyoruz. İyileşme, yaraların ağırlığına, hastanın ne kadar genç ve ne kadar fit olduğuna göre değişiyor”

13 Kasım Perşembe – 13:00 Schumacher ailesinin yayınladığı son mesaj 

´Hala her gün Michael’in iyileşmesi için yolladığınız dilekleri alıyoruz ve hala her gün ona karşı gösterdiğiniz sempatiden dolayı etkileniyoruz. Bizimle ve onunla beraber bu savaşın içinde yer aldığınız için, size sadece teşekkür edebiliriz. Michael için en iyinin gerçekleşeceğini umuyor ve buna güveniyoruz. Sizden gelen güç, bizim onu desteklemeye devam etmemiz için bize yardım ediyor.´ 

Bu arada Schumacher´in ilk dünya şampiyonluğunun 20. yıldönümünde web sitesi yeniden açıldı…

31 Aralık Çarşamba – 15:00 Autosprint: Schumacher ailesini tanımaya başladı.

İtalyan’ın saygın dergilerinden Autosprint, Michael Schumacher’in son durumuyla ilgili bir haber yayınladı. Dergi ‘olabildiğince objektif şekilde davranarak ve şampiyonu tanıyan, son sağlık durumunu bilen ve yakın zamanda kendisini görmüş olan güvenilir kaynaklara’ dayandırdığı haberinde, Schumacher’in ailesindekilerin sesini duyduğunda sıklıkla ağladığını yazdı. 

Derginin yazı işleri müdürü Alberto Sabbatini ‘Schumacher’in çok yavaş bir şekilde iyileştiğini, ancak artık yatağa bağlı kalmadığını’ yazdı. Haberin devamında şampiyon pilotun ‘kaslarının erimesinin engellenmesi için fizyoterapi görmediği zamanlarda, malikanesindeki bir pencerenin önünde yer alan sandalyede oturduğunu, bir yandan İsviçre Alpleri’nin karlı zirvesine, bir yandan da Cenevre Gölü’nü seyrettiği’ belirtildi. 

Dergiye göre Schumacher’in gözleri açık olsa da, F1 efsanesi çoğu zaman boş şekilde bakıyor. Son zamanlarda aile üyelerini tanımaya başlayan Schumacher, buna karşılık onlarla iletişim kuramıyor. Konuşamıyor ve diğerlerinden yardım almadan hareket edemiyor. Dışarıdan yapılan uyarılara karşı reaksiyon gösterebilse de, şu anda sadece gözlerini oynatarak karşılık verebiliyor.

Pazar günü Corriere della Sera’nın yazarı Giorgio Terruzzi ise ‘Michael’in çocukları veya eşi Corinna’nın sesini duyduğunda zaman zaman gözyaşlarını tutamadığını’ yazdı. Terruzzi ‘Bu durum onun duygularını hissedebildiğini ve beynin çalıştığını gösteriyor. Onun kadar kuvvetli bir karakter, şu anda sadece bu şekilde duygusunu gösterebiliyor. Bu, şu anda hareketsiz bir vücudun içine hapsolmuş olsa da, Schumacher’in canlı olduğunu ve anladığını gösteriyor.’ şeklinde bir yorum yaptı.

29 Aralık 2015 Salı 08:00

Bugün tam iki sene oldu. Geçtiğimiz hafta Schumacher´in kolunu oynatabildiği ve fizyoterapistlerin yardımıyla yürüyebildiğine dair Alman basınında çıkan haberleri, Sabine Kehm yalanladı.

Schumacher, ne yazık ki, bu iki sene içinde (bildindiği kadarıyla) kayda değer bir iyileşme gösteremedi. Aile de, her türlü bilgiyi saklamaya devam ediyor.

Schumacher´in o eski sağlıklı haline dönme ihtimali, neredeyse hiç yok gibi. Yine de #keepfightingmichael

 
S Sport
TOSFED
Socrates Dergi
Radyo Spor
Duygu Başara
Fanbox Shop
 

Designed by Faruk ARIGÜN